Co stojí za plísňovou infekcí?

Původcem vzniku infekce nohou jsou nejčastěji dermatofyty, tedy vláknité houby. Mikroskopické houby jsou obdařeny mechanismy, kterými se snadno uchycují na kožní buňky. V kůži se následně uhnízdí s cílem poškodit povrchové vrstvy kůže, nehtů a klidně i vlasů. V případě, že je pokožka v některém místě poškozena a imunitní systém oslaben, jednoduše proniknou do rohové vrstvy.

Na vině však nemusejí být jen houby, ale i kvasinky (kandidózy) či plísně rodu Malassezia.

Celkově plísní na nohou či nehtech trpí cca 8–15 % veškeré populace a častěji muži než ženy.

Pozor na bazény, polyesterové ponožky, ale i domácí mazlíčky

K přenosu infekce může dojít dvěma mechanismy, buď z člověka na člověka (antropofilní), anebo ze zvířete na člověka (zoofilní).

Infekci se nejlépe daří na zavlhlé a zapařené kůži. Logicky se tak častěji objevuje u jedinců, kteří se nadměrně potí, nosí neprodyšnou obuv či ponožky z umělých vláken. Přenos z osoby na osobu nejčastěji probíhá kontaktem šupinkami kůže nemocného. Kontakt může být přímý anebo nepřímý při chůzi naboso, z ručníku či třeba prostěradla.

Plíseň se samozřejmě uchytit nemusí, záleží na stavu imunity a pokožky dotyčného. Bazény, sauny a prostory, kde se chodí naboso a zároveň tam dochází k zapaření a zvlhnutí pokožky jsou nejrizikovějšími místy pro toto onemocnění.

Zoofilní infekce pak častěji napadá děti, ale samozřejmě se nevyhýbá ani dospělému člověku. Nejčastěji k nákaze dochází od koček, psů anebo morčat, přičemž projevy infekce nemusí být na srsti zvířete na první pohled vůbec patrné. A zatímco u antropofilní nákazy se většinou jedná o chronický problém, zoofilní znamená spíše akutní plíseň s větší intenzitou.

Projevy plísňové infekce

Toto vše je teorie, kterou je třeba také znát, ale pojďte se teď podívat více do praxe. Plíseň na nohou a nehtech nevypadá ani zdaleka jako to, co znáte z rohu nějaké místnosti. Ale možná ji nejdřív začnete pociťovat, než že byste ji viděli okem, začátek plísňové infekce se totiž projevuje silným svěděním mezi prsty, aniž byste něco na kůži viděli.

Dále se ale projevuje ve dvou stadiích, akutním a chronickém. Zatímco akutní stadium se projevuje bělavými, jakoby rozmočenými místy na kůži provázenými prasklinkami anebo rozšířením na ploskách a nártech s malými tekutinou naplněnými svědivými pupínky, chronické stadium už jsou jen prasklinky a mírné zarudnutí mezi prsty, na nártech a ploskách. Což připomíná spíše ekzém se suchou a šupinatou kůží.

Oproti tomu na nehtech prasklinky nehledejte. Spíše se zaměřte na možná místa, kde jsou zesílené okraje nehtu, které postupem času začnou žloutnout, hnědnout anebo zelenat. Pokud necháte stav zajít ještě dál dost pravděpodobně vás nehet potrápí tím, že se začne třepit, drolit a jeho růst začne stagnovat. V závěru může nehtová plíseň napadnout i kůži v okolí, která zpravidla zarudne a může ji také doprovázet nepříjemný odér.

Bojujte s plísní napřed prevencí

Základem je samozřejmě prevence, a tak jak už bylo zmíněno, pozor na neprodyšnou obuv, ponožky z umělých materiálů, ale i rizikovější prostředí, jako je právě bazén či sauna. Nechoďte proto naboso, ale vybavte se například žabkami či jinou vhodnou obuví. Zároveň si nohy vždy důkladně umyjte, a především pořádně vysušte. Doma rozhodně každému z členů domácnosti přidělte vlastní ručník tak, aby se mezi sebou nemíchaly. S domácími mazlíčky kromě venčení, krmení a mazlení přicházejí i další povinnosti. Neopomínejte důkladné vysávání koberců i čalouněného nábytku. Nápomocné mohou být také dezinfekční spreje, které před pobytem na rizikových místech nastříkáte na nohy či do bot.

Zbavte se nepříjemností jednou provždy

Projevy jsou skutečně vysoce nepříjemné a člověk se chce takového problému zbavit co nejdříve. To sice není jen tak, ale budete-li trpěliví, boj nakonec vyhrajete a plíseň přemůžete. Skutečně se ale připravte na to, že se může jednat o proces dlouhý několik měsíců až let.

Při časném zachycení potíží pravděpodobně postačí vnější zásah, zatímco při rozsáhlejším zasažení bude na místě i vnitřní terapie.

Mykózy, tedy plísňová onemocnění se nejčastěji léčí lokálně ve formě nejrůznějších mastí, krémů, mlék, roztoků nebo třeba laků na plíseň nehtů. Popřípadě lze zařadit také celková antimykotika ve formě tablet. Na druhé straně pak stojí dlouhodobá léčba, která je poměrně nesnadná a vyžaduje pacientovu spolupráci, především důslednost v aplikaci léčiv.

Konkrétní přípravky

Canesten krém je jedna z možností, která bojuje proti řadě choroboplodných houbovitých mikroorganismů, včetně dermatofytů, kvasinek a některých bakterií. Obsahuje totiž účinnou látku klotrimazol a nanáší se na postižená místa 2–3x denně.

Canespor krém zní svým názvem velmi podobně jako v předchozím příkladu možné farmaceutické pomoci, ale účinnou látkou je bifonazol. Tento přípravek se doporučuje v případě plísňové infekce způsobené dermatofyty, kvasinkami či jinými plísněmi a houbami. Nanášejte max. 1x denně.

Exoderil roztok a krém fungují s účinnou látkou, kterou je naftifin hydrochlorid, a působí taktéž proti houbám, kvasinkám a plísním. Především se vyznačuje rychlým účinkem, kdy se brzy dostaví úleva od svědění a má navíc i antibakteriální účinek.

A ačkoliv v lékárnách najdete hned celé spektrum antimykotických léčiv, raději si před zahájením jakékoliv terapie nejprve zajděte k odbornému lékaři, který přesně určí, co vám ve vašem stavu pomůže. Nevhodnou léčbou můžete dosáhnout opačného efektu, kdy dojde k rozšíření infekce. Obecné pravidlo říká, že na postižené místo je třeba aplikovat antimykotikum dalších 14 dní, aby nedošlo k recidivě. Ale ani potom vaše péče tímto nekončí, naopak.

Domácí terapie

Pociťujete svědění nohou, kůže mezi prsty je na pohmat hrubší a odlupují se vám bílé šupinky? Pak vás pravděpodobně navštívila plíseň. Než ještě zajdete k dermatologovi, vyzkoušejte první pomoc doma. Připravte si pro svá chodidla octovou lázeň a nehty klidně potírejte i jen samotným octem.

Plíseň na nohou je nepříjemný a žel poměrně častý problém. Může se šířit v bazénech, saunách, ale i z domácích mazlíčků. Projevuje se svěděním, prasklinami a zbarvením nehtů. Klíčem k vítězství nad plísní je prevence – nošení prodyšné obuvi a bavlněných, nebo ještě lépe bambusových ponožek, důkladné mytí a sušení nohou a dezinfekce před vstupem do rizikových prostředí. Léčba vyžaduje trpělivost a důslednost. V počátečním stadiu postačí lokální terapie mastmi, krémy či laky. V závažnějších případech je nutná i vnitřní léčba prostřednictvím léků. Před zahájením léčby se vždy poraďte s lékařem, který stanoví diagnózu a doporučí vhodný postup, abyste si vlastním počínáním ještě více neublížili. Domácí pomoc v podobě octové lázně a potírání nehtů octem může zmírnit příznaky do doby návštěvy lékaře.

 Zdroj:

https://www.nhs.uk/conditions/fungal-nail-infection/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/diagnosis-treatment/drc-20353300