Premium obsah

Svízel syřišťový. Okrasná rostlina, do které byste její čistící účinky neřekli

Svízel syřišťový. Okrasná rostlina, do které byste její čistící účinky neřekli
V zahradničení je svízel syřišťový oblíbený díky svým dekorativním vlastnostem. Má krásné světle žluté květy, je poměrně nenáročný na pěstování a navíc má opojnou medovou vůni. Věděli jste ale, že má svízel široké využití v kosmetice i v léčitelství? 

Jak už název vypovídá, svízel se používá jako syřidlo při výrobě sýrů. Sýru dodá krásnou žlutou barvu. To není ale ani zdaleka jediné využití této zázračné byliny. Spolehnout se na svízel můžete i v boji proti akné, močovým problémům, poruchám lymfatického systému a mnoho dalších. 

Zdroj: Youtube

Jedno z hlavních využití svízle syřišťového je v tradiční medicíně. Bylina se již po staletí používá jako přírodní prostředek proti trávicím potížím, jako jsou zažívací obtíže, nadýmání a záněty žaludku. Má silně močopudné vlastnosti. Díky tomu pomáhá našemu tělu vylučovat odpadní látky a mimo jiné se snižuje riziko revmatismu. Pokud vás ale revmatismus trápí, svízel může pomoci. Připravit si z něj můžete kašovitý zábal, který dle potřeby používejte na oteklé bolavé klouby.

Kromě močopudných účinku svízel potlačuje chuť k jídlu, často je tedy využíván při redukčních dietách. Napomáhá funkci lymfatických žláz a zevně se používá k hojení ran a akné. V kosmetice je svízel hojně využíván - zejména proto, že pomáhá napínat kůži a léčí ranky na pokožce. Pomáhá i proti popáleninám a při kožních chorobách.

Další využití:

  • očista ledvin, jater, slinivky břišní a sleziny
  • proti ekzémům
  • proti křečím
  • při chudokrevnosti
  • proti nervovým chorobám
  • léčba hysterie
  • při obrně hlasivek
  • při epilepsii
  • proti píchání v boku

Ze svízele si můžete uvařit čaj. Ačkoliv pro většinu lidí není tento čaj příliš lahodný, jeho zdravotní účinky za to stojí. Lidé s problémovými ledvinami by čaj měli pít denně.

Doma si můžete také vyrobit mast ze svízele. Na půl kila vepřového sádla přijdou asi 4 vrchovaté lžíce svízele. Mast použijte k hojení ran, popálenin či akné. Sádlo samo o sobě výborně funguje na jizvy, v kombinaci se svízelem vám vaše pokožka poděkuje.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.