Premium obsah

Nebezpečné složení opalovacích krémů. Těmto složkám se raději vyhněte

Nebezpečné složení opalovacích krémů. Těmto složkám se raději vyhněte
Používání opalovacího krému je zásadní nejen při relaxu na pláži. Používat bychom ho měli denně i za špatného počasí. Přestože je primárním účelem opalovacích krémů chránit nás před škodlivým UV zářením, ironicky mohou některé z jejich složek zvyšovat riziko vzniku melanomu, nebezpečného nádoru kůže. Jakým látkám bychom se tedy měli při výběru opalovacího krému vyhnout? 

To, že musíme nejen v létě používat pravidelně a pečlivě produkty s SPF ochranou, slyšíme pořád ze všech stran. Málokdo už ale mluví o tom, že rozhodně není vhodný každý opalovací krém. Pokud tedy nakupujete krém s SPF faktorem, nekoukejte pouze na číslo, ale také na složení. Tyhle látky by váš opalovák určitě neměl obsahovat.

Zdroj: Youtube

Při výběru přírodního a bezpečného opalovacího krému je dobré se vyhnout následujícím látkám:

1. Oxybenzon (Benzofenon-3)

Jedná se o chemický filtr, který absorbuje UVA a UVB záření. Studie ukázaly, že může proniknout do kůže a narušit endokrinní systém.

2. Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate)

Tento často používaný chemický UV filtr může také proniknout do kůže a působit jako endokrinní disruptor.

3. Homosalate

Používá se k absorpci UVB záření a je také známo, že může narušit hormonální rovnováhu.

4. Octocrylene

Může fungovat jako fotosenzibilizátor a přispívat ke tvorbě volných radikálů, které mohou poškodit DNA našich buněk a podpořit tedy vznik melanomu.

5. Parabeny (methylparaben, propylparaben, butylparaben a ethylparaben)

Tato skupina konzervačních látek se používá v mnoha kosmetických výrobcích, včetně opalovacích krémů. Existuje ale podezření, že narušují endokrinní systém a některé studie naznačují možný vztah s rakovinou prsu.

6. Retinyl palmitát (Vitamin A palmitát)

Když je vystaven slunečnímu záření, retinyl se může rozkládat a produkovat volné radikály, které mohou poškodit DNA a zvýšit riziko vzniku kožních nádorů.

Při hledání přirozených a bezpečných opalovacích krémů byste měli hledat produkty, které obsahují fyzikální nebo minerální filtry, jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, které efektivně odrážejí UV záření místo toho, aby je absorbovali. Také je dobré vyhledávat produkty, které neobsahují syntetické konzervanty.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.