Nejlepší bylinky na nadýmání
Mezi nejoblíbenější bylinky pro zmírnění plynatosti patří zázvor, máta peprná, heřmánek, fenykl, skořice a kardamom. Tyto byliny mají protinadýmavé účinky, které pomáhají při vypuzování plynů z trávicího traktu, a zároveň usnadňují trávení. Ne nadarmo se malými miminkům trpícím trávicím obtížemi doporučuje fenyklový čaj.

Nadýmání lze předcházet

Ani sebeúčinnější bylinka vaše potíže neodstraní, pokud si je budete sami zhoršovat. Častější konzumace menších jídel během dne může nadýmání a plynatost snížit. Zkuste každé sousto pomalu a důkladně rozžvýkat. Co nejvíce se vyhýbejte zpracovaným, sladkým a tučným potravinám. Pravidelné cvičení navíc může pomoct zlepšit zdraví vašeho trávicího traktu. V neposlední řadě se vyhýbejte pití sycených nápojů, které mohou zvyšovat produkci plynů v těle. Snažte se místo toho pít hodně vody, aby váš trávicí systém fungoval hladce a nadýmání se omezilo.

Doporučujeme: Jóga na podporu dobrého trávení

Pojďme si rozebrat účinky bylinek

Fenykl je jednou z nejlepších bylin na nadýmání a trávení. Obsahuje silice, saponiny, pryskyřice, hořčiny, rutin a mnoho dalších prospěšných látek. Kromě toho má protikřečové vlastnosti, které mohou zmírnit nadýmání a tlak v břiše způsobený plynatostí nebo zácpou. Mějte však na paměti, že je to velmi aromatická bylinka a mělo by se s ní zacházet opatrně. Chcete-li si připravit fenyklový čaj, stačí nasypat čajovou lžičku rozdrcených semen do šálku vroucí vody a nechat 10 minut vařit. Poté scedit a zchladlý popíjet. Denně můžete vypít až tři šálky takového nálevu.

Pomyslnou dvojkou našeho žebříčku je koriandr. Kdo by neznal jeho vůni i chuť, která je typická například pro tradiční vietnamskou polévku pho. Ale věděli jste, že je také skvělým prostředkem proti zažívacím potížím? Jeho listy a semena jsou bohatým zdrojem éterických olejů, které pomáhají snižovat tvorbu plynů, optimalizovat trávení a zmírňovat bolesti žaludku. Chcete-li využít výhod této byliny, můžete si z ní připravit nálev tak, že vhodíte třetinu čajové lžičky sušených listů koriandru do šálku vroucí vody. Necháte 15 minut odstát pod pokličkou a poté scedíte. Pro silnější účinky ho můžete nakombinovat s výše zmíněným fenyklem.

Lékořici zná většina z nás z černých lékořicových bonbonů. Její chuť a vůni někdo vyloženě miluje, jiný naopak nesnáší. Málokdo ale ví, že to, z čeho se dělají lékořicové bonbóny, je kořen této rostliny. Ať už si o něm myslíte cokoli, kořen lékořice obsahuje silné léčivé účinky, které mohou pomoct při nadýmání. Nejenže zmírňuje plynatost a snižuje pocity těžkosti v žaludku a střevech, ale také stimuluje vyprazdňování a neutralizuje nadměrnou produkci žaludečních šťáv, takže může pomoct při pálení žáhy. A to je přesně ten důvod, proč po něm většina z nás ráda v nepříjemných chvílích sáhne. Na přípravu nálevu z lékořice přivedete šálek vody s čajovou lžičkou sušeného kořene k varu a vaříte na mírném ohni 3 minuty, necháte chvíli odstát, scedíte a pijete 2 až 3 šálky denně, vždy po jídle.

Naše doporučení: Pokud si chcete dopřát opravdovou bombu na nadýmání, můžete nálevy z těchto bylin kombinovat. Jeden den si dopřát nálev z fenyklu, druhý z koriandru a další z lékořice. Vaše tělo si nezvykne na jeden druh bylinky a vždy dosáhnete kýženého efektu.

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/
  • https://www.ireceptar.cz
  • https://www.healthline.com/health/fennel-seeds-for-gas
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4893422/