Vznik nadváhy očima ájurvédy

Asi nikoho nepřekvapí, že nadváha je podle ájurvédy způsobena přejídáním a nedostatkem pohybu. Nadváha a obezita vznikají při převaze energie kapha, ale také stresovým metabolickým režimem, kvůli kterému má tělo tendenci hromadit váhu a přibírat. Naopak nestresový metabolismus má tendenci váhu udržovat v normě a právě v tomto stavu je možné také zhubnout. Nestresovaný organismus má dostatek živin a nepotřebuje nic ukládat na příště.

Za příčinu pomalého metabolismu je v ájurvédě obecně považováno zvýšení prvku země projevující se mimo jiné také nadměrnou chutí na sladké. Tato převaha dóši kapha je obecně spojena s tím, že k redukci hmotnosti je vhodné konzumovat méně jídla a více se hýbat. To je jistě pravda. Nadváhu ale může způsobovat také zvýšená váta, tedy pohyblivá dóša. Tu stačí jednoduše zatížit stresem, přepracovaností a nepravidelným režimem. Unavená váta nebude mít chuť se hýbat a její organismus přestane normálně fungovat. To se kromě stagnace a vyčerpanosti projeví také nadměrnou vahou. Z tohoto stavu je mnohem těžší se dostat do běžného nestresovaného metabolismu než v případě přebytku kaphy.

Přečtěte si také: Mám nadváhu a chci začít cvičit

Přestaňte s dietami a začněte konečně hubnout

Ájurvéda označuje obezitu pojmem medoroga. Cílem léčby obezity je především odstranění zvýšené kaphy a dobrá výživa všech tkání organismu. Přísná dieta zde není nutná, je dokonce nežádoucí. Zaměřit se na výživu je ale přesto nutné.

Základním přístupem je nastavení pravidelnosti v jídle, odstranění pocitu hladu a harmonizace vyměšování. Tyto tři věci jsou naprosto zásadní pro trvale udržitelnou změnu hmotnosti. Dalším velice důležitým krokem je nastavení nestresového metabolismu. Ten se projevuje tak, že člověk nemá hlad, jeho tělo je dostatečně vyživeno, a přesto nemusí konzumovat tučné potraviny ani nemá chuť na sladké.

Jak přeladit stresový metabolismus na nestresový?

Jde to ve dvou krocích. V prvním je potřeba metabolismus přeladit do klidového stavu, aby tělo mělo vůbec šanci hubnout. Ve druhém kroku je pak nutné tento klidový metabolismus udržet a postupně ubírat množství potravin konzumovaných večer.

První krok tedy znamená přechod na vydatný oběd konzumovaný v první polovině dne a doplněný o velmi lehkou večeři. K té je doporučeno dát si pouze lehkou polévku, ovoce anebo třeba salát. Prakticky je nutné najít co nejlehčí jídlo, které tělo dokonale spálí. Jestliže budete mít večer chuť na sladké či tučné jídlo, jde o známky stresového metabolismu způsobené nedostatečným obědem. Příští den proto porci oběda zvyšte.

První krok se snažte udržet jeden až dva týdny, a pokud jej bude vaše tělo dobře snášet, můžete po této době přejít na druhý krok. Ten spočívá v ještě větším snížení večerní porce. K večeři si můžete dát například zeleninový vývar, miso polévku, v zimě svařené mléko. Tělo se tak prakticky postí do druhého dne, ale jeho metabolismus se nezastaví. Výsledkem bude spalování tuků, které je právě žádoucí.

Zdroje:
Doležalová Zisková, Martina: Výživa – Áhára: praktický průvodce světem ájurvédy, Praha: Martina Zisková, 2011, ISBN 978-80-254-8656-6.