Muškátový oříšek je známý svou nasládlou, trochu štiplavou ořechovou chutí. Mnoho lidí však netuší, že v sobě toto voňavé koření schovává mimo jiné i mnoho látek, které pozitivně působí na naše zdraví. Jaké jsou zdravotní benefity muškátového oříšku, v jakém množství může být toxický a k čemu všemu se používá? 

Co obsahuje?

Toto lehce pikantní koření obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Mezi ně patří draslík, mangan, hořčík, železo, měď a vitaminy skupiny B.

Na co je dobrý muškátový oříšek?

Tradičně se toto koření hojně využívá v asijské kuchyni, dobře se hodí i do nápojů - muškátový oříšek například nesmí chybět ve svařeném víně. 

Muškátový oříšek je bohatý na esenciální oleje, které mají antiseptické, protizánětlivé a analgetické účinky. Mezi hlavní zdravotní benefity muškátového oříšku patří:

  • Zlepšení trávení

Muškátový oříšek může pomoci stimulovat metabolismus a zmírňovat trávicí potíže, jako je plynatost, nadýmání a průjem. Přiměřená konzumace muškátového oříšku také může fungovat jako prevence před zažívacími potížemi. 

  • Úleva od bolesti

Díky svým analgetickým vlastnostem se muškátový oříšek používá ke zmírnění bolesti svalů, kloubů a příznaků artritidy.

  • Podpora mentálního zdraví

Muškátový oříšek má uklidňující účinky na náš nervový systém, což může být prospěšné při léčbě stresu, úzkosti a depresí. Muškátový oříšek stimuluje tvorbu serotoninu a zlepšuje tedy náladu.

  • Úleva od nachlazení

Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti muškátového oříšku mohou pomoci při nachlazení nebo chřipce. Úleva je také způsobena zklidňujícími účinky tohoto koření.

Toxicita muškátového oříšku

I když muškátový oříšek přináší mnoho zdravotních výhod, je důležité si být vědom možné toxicity při konzumaci ve vysokých dávkách. Při předávkování symptomy mohou zahrnovat závratě, dezorientaci, mdloby a v extrémních případech i halucinace. Doporučená bezpečná dávka je obvykle méně než půl čajové lžičky mletého oříšku - proto s ním vždy šetřete.

Další využití

Kromě jeho role v kuchyni a v lidovém léčitelství se muškátový oříšek používá i v aromaterapii a jako přísada v kosmetických přípravcích. V kosmetice hledejte muškátový oříšek tehdy, když vás trápí akné. Muškátový oříšek nastrouhejte do medu a potřete pokožku. Nechte působit 20 minut a opláchněte. Muškátový oříšek a med se díky antiseptickým a zklidňujícím účinkem o akné postarají a navíc ponechají vaši pokožku krásně hydratovanou. 

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7582466/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5222521/