Podpoří zdraví střev a uleví od bolesti. Česká bylina, kterou nikdo nezná

Mochna husí je roztomilá rostlinka, která pochází původem z Jihovýchodní Asie. Dnes se vyskytuje i v Jižní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandu. V minulosti se věřilo, že má mochna kouzelnou moc, dnes se ale ví, že je opravdu skvělá pro naše zdraví. Co vše tato odolná rostlina dovede a jak ji využít co nejlépe?
Podpoří trávicí systém
Mochna husí si nese svůj název pravděpodobně proto, že ji milují právě husy. Přidává se do krmiva také prasatům a jiným zvířátkům, do jídelníčku bychom ji ale měli zařadit i my. Mochna působivě ulevuje od střevních potíží. Ať už vás trápí průjem, nadýmání nebo křeče v žaludku, mochna vám rychle uleví. Mochna přímo podporuje tvorbu žluči a tím napomáhá našemu trávení. Vzhledem k tomu, že mochna husí ulevuje od křečí v žaludku, dobře působí i proti menstruačním bolestem.
Uleví od bolesti
Při zánětech v ústní dutině nebo při bolestech zubů lékaři doporučují kloktat odvar z mochny. Odvar si můžete vyrobit, seženete je ale společně s různými tinkturami v lékárně. Mochna má protizánětlivé a antibakteriální účinky, to z ní činí ideální volbu pro léčbu střevních problémů, jako například zánětu střev, syndromu dráždivého tračníku a dokonce i Crohnovy nemoci.
Jedlé části rostliny
KOŘEN
Kořen mochny husí má příjemnou ořechovou chuť a konzumovat ho můžete jak syrový, tak uvařený. Pokud ho usušíte, můžete ho rozemlít na prášek a pak sypat například do polévek nebo cereálií.
LISTY
Lístky mochny jsou také jedlé. Přidat si je můžete do salátů, smoothies, do špenátu, nebo si z nich můžete udělat ozdravný čaj.
KVĚTY
Květy můžete sníst také! Použijte je jako dekoraci vašich pokrmů nebo je nasušte a přidejte jako aromatickou přísadu do čajů.
Je důležité si uvědomit, že i když je mochna skvělým přírodním lékem, měla by se konzumovat s rozvahou. Někteří lidé mohou na mochnu být alergičtí, vždy tedy raději užívání konzultujte se svým lékařem a začínejte na malých dávkách.
Zdroje:
- https://www.neantog.com/garden-articles/2020/4/2/silverweed-potentilla-anserina-family-rosaceaa
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272682/
- http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/p/potentilla-anserina=silverweed.php