Myjte si ruce

A to jak často jen můžete. Samozřejmostí je mýt si ruce před jídlem a pokaždé, když jste cestovali hromadnou dopravou nebo jste byli na nákupu či na úřadech. Používejte mýdlo a teplou vodu a mytí se nesažte odbýt – pod prudem vydržte alespoň 20 vteřin, důkladně namydlete dlaně i všechny prsty a hřbety rukou.


Používejte dezinfekci

Pravidelně dezinfikujte věci, na kterých se můžou usídlit bakterie. Jedná se především o ty, kterých se často dotýkáte, jako je mobilní telefon a sluchátka, klávesnice, volant, kliky u dveří, oblíbený kelímek na kávu a podobně. Častým nositelem nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, jsou bankovky. Upřednostňujte tak raději platbu bezkontaktní kartou.


Noste roušku

Jestliže se chcete cítit bezpečně a omezit maximálně riziko nákazy, noste u sebe vždy roušku nebo respirátor a nasazujte pokaždé, když budete mezi větším množstvím lidí, například v supermarketu, na poště, v hromadné dopravě, v kině nebo když vyzvedáváte děti ze školy a kroužků.


Nasaďte vitamíny

Základem je pestrý a vyvážený jídelníček, bohatý na zeleninu a ovoce. Ovoce byste měli sníst alespoň tři kousky denně, čerstvou nebo tepelně upravenou zeleninu zase můžete přidat ke každému jídlu. Obranyschopnost organismu zvýšíte i doplňky stravy v podobě vitamínů, proti virům je nejlepší vitamín C v kombinaci se zinkem a taky „Déčko“. Dlouhodobě užívat můžete taky betaglukany a kolostrum, krátkodobě pak echinaceu.


Choďte na procházky

Udržujte svoje tělo v kondici a dopřejte mu každý den alespoň 30 minut chůze na vzduchu. Ven můžete chodit za každého počasí, i během chladnějších dnů, a zlehka se tak otužovat. Tím posilujete imunitní systém. Navíc je pohyb venku bezpečnější než cvičení v malých uzavřených sálech tělocvičen a pohybových studií.


Mějte testy na dosah

Byli jste na návštěvě u přátel, kteří vám pak volali, že jsou nemocní? Nebo onemocněl někdo z vašich kolegů? Cítíte, že na vás něco leze? V takových případech se vám hodí mít po ruce antigenní testy na covid. Díky těmto rychlotestům (které ale nemají 100% spolehlivost) můžete snadno z pohodlí domova zjistit, jak na tom jste vy a vaše rodina. U domácích testů se vzorek odebírá ze slin či kloktáním slaného roztoku.

Větrejte

Přetopené, nevětrané prostory jsu ideálním podhoubím pro šíření virů. Proto větrejte doma i v kanceláři alespoň třikrát denně. Větrání by mělo být intenzivní a trvat by mělo alespoň deset minut, aby se stihlo vyměnit maximální množství starého vzduchu za čerstvý. Jedině tak se viry v místnosti nebudou kumulovat.


Nestresujte se

Stres výrazně oslabuje náš organismus a zvyšuje pravděpodobnost nakažení různými nemocemi, včetně koronaviru. Proto se snažte zvláště v tomto období zůstat v klidu a nebrat si na bedra příliš mnoho povinností, které vás zatěžují.


Nesahejte si na obličej

Virus se do těla dostává přes sliznice. Proto se nedotýkejte očí, nosu nebo úst, pokud nemáte dokonale umyté ruce. Při kýchání nebo smrkání používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte do odpadkového koše. Při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa, jak je zvykem, ale lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, tím zamezíte šíření infekce

Spěte

Ani v tomto desateru nesmíme zapomenout zmínit, že kvalitní spánek je pro správnou funkci imunitního systému zcelá zásadní. Pokud nebudete dostatečně spát a odpočívat, vaše tělo bude mnohem náchylnější vůči virům z okolí. Myslete na to, až si půjdete dnes večer lehnout.

Jak se projevuje současná mutace

Aktuálně se na území Česka vyskytuje převážně mutace omikron. U původních mutací bylo poměrně snadné zjistit, že se jedná o covid-19, protože příznaky byly specifičtější. Nakažení často přicházeli o čich a chuť, měli kašel a zacpaný nos, bolely je klouby a celé tělo. Příznaky mutace omikron se však podle vědců zatím tolik neliší od běžné rýmy. Mezinejčastější projevy onemocnění omikronem patří kašel, únava, bolest hlavy a zacpaný nos.


Zdroje:

www.lekarnici.cz

www.e15.cz