Koníček ve květinách a zahradničení je sice krásný, nikoliv ovšem levný. A to obzvláště, pokud se rozhodnete vyrazit do předražených zahradnictví a koupíte dospělé silné rostliny. Dnes už ale trend nakupování v zahradnictví trochu upadá, a nahrazují ho udržitelnější a ekologičtější varianty.
Květinové trhy
Mnoho farmářských trhů má mezi sebou stánkaře, prodávající výhradně květiny. Semínka, sazeničky i celé rostliny, v květináči, řezané... Ceny bývají často mnohem příznivější a prodejci se snaží vše prodat, aby rostlinky nemusely neustále cestovat. Proto je tedy mnohdy levnější vyrazit například na trhy do Holešovické tržnice v Praze, místo obcházení velkého zahradnictví.
Na sociálních sítích navíc naleznete spoustu různých skupin, kde lidé květiny prodávají, a to nejčastěji například jejich řízky - máte tedy šanci si vypěstovat rostlinu doma a dát jí ty nejlepší možné podmínky. Ceny jsou běžně na dohodě s prodejcem.
Swapy
Stále více populární jsou také takzvané květinové, nebo zelené swapy. Jedná se o formu bazaru, kam můžete přijít z vlastní nabídkou rostlin a s ostatními milovníky je můžete dle domluvy vyměňovat za jiné kousky, které vám ve vašem inventáři rostlinek chybí. Můžete zde většinou rostliny i zakoupit a to za mnohem vřelejší ceny, než v běžném zahradnictví či květinářství.
Komunitní zahrady
Pokud bydlíte někde, kde nemáte dostatek prostoru nebo vhodné podmínky na pěstování květin či bylin, na mapě se objevuje stále více komunitních zahrad. Fungují na tom principu, že si zaplatíte roční členství a záhony na metr čtvereční, za které pak platíte také ročně. Máte pak možnost zde nejenom pěstovat, ale můžete zde pořádat akce, využívat bylin, ovoce a zeleniny ze společných záhonků a trávit čas v přírodě, kdykoliv si zamanete. Ve většině komunálních zahrad se nemusíte bát, že když na vaše rostlinky nebudete mít dost času, uhynou. V zahradě je totiž spoustu dalších členů, milovníků přírody a květin, kteří vám při vaší nepřítomnosti pomohou rostliny zalít.
Zdroje: