Jelikož mám narozeniny začátkem prosince, už se z toho stala trochu tradice. Každoročně obdržím od někoho jako dar nádhernou barevnou vánoční hvězdu. Bohužel můj talent v péči o rostliny trochu pokulhává, vánoční hvězda se mi ještě nikdy nedožila ani Štědrého večera. Letos jsem se zařekla, že to tahle nádherná dekorativní květina zvládne déle, než měsíc. Podělím se s vámi o rady, které jsem k péči o vánoční hvězdu zatím nasbírala.
Jak pečovat o vánoční hvězdu?
1. Světlo a teplota
Vánoční hvězda miluje ranní světlo, nedaří se jí ovšem na místech, kam praží slunce celý den. Pokud na její místo celý den září přímé sluneční světlo, moc dlouho to tato rostlinka nepřežije. Má ráda stabilní teplotu kolem 15-22 stupňů, ovšem rozhodně vánoční hvězdu nedávejte na parapet, kde často větráte.
Při výběru vánoční hvězdy se vyvarujte těm rostlinám, které jsou venku v mrazu, a pokud ji v zimě kupujete, nechte si ji pořádně zabalit. Pak ji co nejrychleji převezte domů. Náhlé změny teplot jsou pro pryšec nádherný velmi nebezpečné.
2. Zálivka a vlhkost
U pěstování jakékoliv rostliny je velmi důležitá ideální zálivka, každá květina jí má ovšem trochu jinou. Pokud jde o vánoční hvězdu, zalévejte ji pravidelně, ovšem velmi mírně. Květina nesmí nikdy být přemokřelá, kořeny totiž rychle začnou hnít a roslina vám zajde. Udržujte vánoční hvězdu ale vždy mírně vlhkou, neměla by vám úplně vyschnout. Na zalévání se doporučuje měkká a odstátá voda v pokojové teplotě. V zimě květinu zalévejte míň, udržujte ji ale stále vlhkou.
3. Přesazování
Pokud o rostlinky dobře pečujete a daří se jim, začnou vám dále růst. Proto je důležité najít správnou chvíli, kdy vánoční hvězdu přesadit. Po odkvětení květů, obvykle v pozdní zimě nebo brzkém jaru, je ideální čas vánoční hvězdu přesadit. Vyberte větší květináč a kvalitní zahradnickou půdu, která má dobrou drenáž. Přesazování pomůže rostlině regenerovat se a poskytne jí nové živiny pro další růst.
4. Řezání či tvarování
V předjaří je důležité pryšec seříznout. Rostlinka pak bude kompaktnější a pevnější. Zastřihněte stonky přibližně v polovině jejich délky. To pomůže rostlině vytvořit nové výhony a zvýší šance na bohatší květenství v příští sezóně.
5. 2 měsíce hybernace
Vánoční hvězda vyžaduje své temné období. Od začátku října ji umisťujte na 14 hodin do úplné tmy (například do skříně) a na 10 hodin na světlo. Tento proces dodržujte asi 8 týdnů, dokud se neobjeví první známky květů.
Pokud budete věnovat vánoční hvězdě dostatek péče a dodržíte tyto rady, bude se jí dařit, poroste do krásy a příští rok vám na svátky nadělí nádhernou várku pestrobarevných květů.
Zdroje:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-poinsettias/