Látky nutné pro vyšší duševní výkon

Mezi základní složky potravin, které povzbuzují psychickou činnost a mysl probudí opět k životu, patří především sacharidy, vitaminy a minerály, aminokyseliny, případně také esenciální mastné kyseliny. Kde je najdete? Zejména v čerstvých potravinách, ovoci a zelenině, díky kterým zbytečně nepřiberete a zároveň dobře nasytíte hladový žaludek. Vytřiďte tedy polotovary a zařaďte do svého jídelníčku ve vyšší míře průmyslově nezpracované potraviny.

Superpotraviny pro mozek

Mezi potraviny probouzející mysl nepatří pouze speciální adaptogeny, které seženete v již zpracované podobě. Se zvýšením úrovně mozkové činnosti skvěle pomohou také obyčejné borůvky, fazole, vejce anebo listová zelenina. Potřebujete-li rychlý přísun energie pro vaši mysl, můžete vyzkoušet čtvereček velmi kvalitní hořké čokolády s obsahem kakaa nad 75 %. I samotné kakao je totiž zdrojem živin pro mozek. Skvělé je také avokádo, které obsahuje esenciální mastné kyseliny, vitaminy a minerály, a navíc také zdravý tuk, díky němuž se budete cítit zasyceni, ale nebudete zbytečně přibírat na váze. Z listové zeleniny je pro mozek výborná kapusta, kadeřávek, ale především špenát, jehož složkou jsou mimo jiné polyfenoly, kyselina listová či lutein, který najdete také ve vejcích, zejména ve žloutcích.

Překvapivé nakopnutí duševních sil

Jestliže jste ve stresu a špatně se vám spí, vyzkoušejte obyčejné třešně. Je to s podivem, ale toto drobné ovoce dokáže podpořit tvorbu melatoninu, což je hormon, který tělo produkuje při spánku a který nám zároveň napomáhá k tomu cítit se po probuzení svěží a plní energie. Soustředění zlepší také losos, který je zdrojem bílkovin, a proto vám pomůže zamezit krátkodobému nedostatku energie v průběhu dne, který obvykle řešíte kávou. Omega-3 mastné kyseliny podpoří kromě činnosti mozku také oběhovou soustavu a činnost srdečního svalu.

Bylinky pro duševní výkonnost

Na okenním parapetu si vypěstujte například mátu, která je nejčastěji používána pro podporu trávení. Čaj z čerstvých lístků máty ale také zlepší okysličení mozku a tím přispěje k vyšší úrovni jeho energie. Pružnost vašemu myšlení dodá také zázvor. I ten si můžete vypěstovat doma za oknem. Stačí si koupit v supermarketu kousek s klíčícím očkem a zasadit ho do květináče. Zázvor dokáže zatočit s migrénou a látky v něm obsažené se podílí na stabilizaci krevního cukru. Dáte-li si místo kávy po jídle zázvorový čaj, únava se vám vyhne obloukem.

Ořechy ve tvaru mozku

Jedna z teorií o vhodnosti některých druhů plodin pro konkrétní tělesné orgány hovoří o tom, že konkrétní zelenina podporující funkci toho kterého orgánu by měla připomínat jeho tvar. Do jaké míry je tato teorie pravdivá, zkoumat nebudeme, jedno je ale jisté. Tím nejlepším pro váš mozek jsou vlašské ořechy, jejichž jádra tvar mozku skutečně poměrně věrně připomínají. Zároveň jsou i skvělým zdrojem energie a zdravého tuku. Potřebujete-li do těla dostat hořčík proti únavě, doplňte vlašské ořechy mandlemi. Ty jsou kromě hořčíku také zdrojem vápníku, fosforu, železa či draslíku. Obsahují ale také velké množství bílkovin, proto výborně zasytí.