Premium obsah

Na revma i karpální tunel. Tuto bylinku milovaly už naše babičky

Na revma i karpální tunel. Tuto bylinku milovaly už naše babičky
Jak název napovídá, jeho doménou jsou problémy s kostmi a klouby. Kromě mazání na revmatické klouby nebo artritidu má ale mnohem širší využití: v hojení ran, regeneraci svalů nebo při léčbě zánětů.

Lidově se mu říká také kostihoj, svalník nebo černý kořen. Nemá nic společného s černým kořenem pěstovaným na zahrádkách pro využití v kuchyni, ale pod zemí skrývá skutečný poklad. Pro jeho vykopání je ideální buď jaro, nebo právě podzim. Zavrtává se až 30 cm pod zem a kořen se poměrně snadno láme, takže se neobejdete bez rýče. Má rád vodu – najdete ho na vlhkých loukách, mezích, v příkopech, na krajích lesa nebo rybníku.

Jak ho poznat?

Dorůstá výšky asi 60 cm a poznáte ho podle drsných velkých listů, které na omak škrábou, silných dužnatých lodyh s krátkými tvrdými chloupky a trsů zvonkovitých květů skloněných k zemi. Ty bývají růžové až fialové, ale můžete najít i světle modré nebo žlutavé až bílé. Před rozkvětem a během kvetení se sbírá i kostivalová nať.

Kořen má největší účinky čerstvý, dá se také dlouhodobě skladovat v bedně s pískem podobně jako kořenová zelenina. Můžete ho ale i sušit – nakrájený na kousky buď na přímém slunci, nebo při teplotě do 40 °C v troubě či sušičce na ovoce. Lze ho také naložit do alkoholu nebo usušený rozemlít v mlýnku na prášek a uschovat pro přípravu kaší na obklad. Listy se v čerstvém stavu používají k obkladům – spaří se horkou vodou, rozemelou na kaši a ještě horké se přiloží na ránu. Častěji se ale listy suší a přidávají do čajových směsí nebo koupelí.

Změkčí stolici a zlepší tlak. Psyllium používá západní i tradiční medicína.
Změkčí stolici a zlepší tlak. Psyllium používá západní i tradiční medicína.

Psyllium. Název, který zní jako zaříkávadlo z Harryho Pottera, značí osemení jitrocele indického a opravdu má magické schopnosti. Očaruje vaši stolici a zachrání vás při trávicích potížích. Jak psyllium užívat při zácpě, průjmu nebo pro hubnutí?

Na co pomáhá

Pomůže se vším, co souvisí s kostmi a klouby. Vedle artritidy a revmatu to jsou ale i pohmožděniny, otoky, nehojící se rány, hnisavé pooperační stavy třeba po komplikovaných zlomeninách. Má dobré výsledky i při léčbě bolestivých karpálních tunelů nebo tenisových loktů.

Z kostivalové moučky (rozemletého sušeného kořene) smíchané s teplou vodou se připravuje účinný obklad i na vymknuté klouby, nebo dokonce křečové žíly. Bylináři ho doporučují i na poškozené meziobratlové ploténky nebo bolestivé blokády páteře.

Koupele z čerstvých nebo sušených listů (pro celotělovou koupel potřebujete zhruba 500 g sušených listů) pomáhají při poruchách prokrvení nohou nebo po velké námaze. Připravují se vždy nejprve louhováním ve studené vodě a následně se přilijí do teplé vody ve vaně.

Čaje se dnes příliš nedoporučují, protože kostival obsahuje alkaloidy, které by mohly ve vyšší koncentraci poškodit i játra. Je ale oblíbeným bylinkářským lékem na žaludeční vředy a poruchy trávení.

Vyzkoušejte:

OBKLAD NA ZÁNĚTY ŠLACH A SVALŮ

Kdo je někdy zažil, ví, že je jejich léčba na dlouho. Vyzkoušet můžete hojivý obklad: kousek čerstvého kořene kostivalu nastrouhejte, přidejte trochu horké vody, trochu olivového oleje a lžíci medu. Vše smícháme a připravíme kašovitou směs, kterou přeneseme na bolestivé místo, překryjeme jemným plátnem, obalíme ručníkem a necháme působit nejlépe přes noc.

Pět věcí, kvůli kterým váš domov působí depresivně. Odstraňte je ještě dnes!
Pět věcí, kvůli kterým váš domov působí depresivně. Odstraňte je ještě dnes!

Způsob, jakým si zařídíte domov, se výrazně podepíše na vaší náladě a celkovém psychickém stavu. Váš domov by měl být bezpečným přístavem, kde se budete cítit šťastní, uvolnění a klidní. Zjistěte, jakým chybám se při vybavení interiéru vyhnout, aby na vás doma nelezly chmury, splín a deprese.

Zdroje:

Kondice 10/2021

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2019.00289/full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6631335/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.