Účinné látky obsažené v kopřivě

List kopřivy je bohatým zdrojem antioxidantů, jako je vitamín C. Ty snižují počet škodlivých molekul nazývaných volné radikály v těle. Také je dobrým zdrojem vápníku a dalších minerálů, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění ledvin, osteoporózy a dalších závažných stavů. Obsahuje vitamín A nezbytný pro zdraví očí. Mezi další vitamíny patří B, K a karotenoidy. Tělu dodá také minerály – železo, vápník, draslík, sodík, selen nebo síru. Opomenout nesmíme ani fytonutrienty – chlorofyl, polyfenoly, lignany nebo sitosterol. Ty mají ochranné funkce proti virům a bakteriím.

Zdravotní přínosy kopřivy

Kopřivové listy poskytují celou řadu zdravotních benefitů.

Zdroj: Youtube

Úleva od artritidy

Bylo zjištěno, že list kopřivy pomáhá zmírňovat bolesti a záněty kloubů. Listy kopřivy můžete aplikovat na postiženou oblast nebo užívejte extrakt připravený z listů.

Kopřiva může pomoci snížit některé příznaky osteoartrózy (zánětlivé onemocnění postihující klouby).

Lepší zdraví dýchacích cest

Kopřiva se odedávna používá v lidovém léčitelství jako pomoc při sezonních alergiích a jiných mírných onemocněních dýchacích cest. Může to být způsobeno schopností kopřivy snižovat histaminy. Ty si tělo vytváří při reakci na alergen.

Pomoc při alergiích

Kopřiva může poskytovat protizánětlivé a antialergické účinky, zejména v případě senné rýmy.

Boj proti infekci močového ústrojí

Společně s vitamínem C a brusinkami může pití kopřivového čaje pomoci s léčbou infekcí močového ústrojí. Kopřivový čaj podporuje tvorbu moči, která následně vyplavuje zárodky způsobující infekci.

Pozitivní vliv na zdraví žen

Některé sloučeniny v kopřivě obsažené jsou užitečné pro zdraví žen ve všech jejich životních fázích. Může zlepšovat zdraví reprodukční soustavy. Má blahodárný vliv na negativní projevy v období menopauzy. Eliminuje vyčerpání způsobené nedostatkem železa během menstruačního cyklu. Je dobrá pro matky během těhotenství a kojení.

Řízení krevního cukru

Kopřiva pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. Zvyšuje uvolňování inzulínu. Obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační účinky.

Některé fenolické sloučeniny nacházející se v kopřivě mohou mít schopnost inhibovat enzymy podílející se na trávení sacharidů, což může být přínosem pro lidi s cukrovkou.

Podpora zdraví srdce

Kopřivový čaj může pomáhat při ochraně proti kardiovaskulárním chorobám – krevním sraženinám, vysokému krevnímu tlaku. Obsahuje fenolické chemikálie, které pomáhají předcházet srdečním onemocněním. Protizánětlivé účinky kopřivového čaje pomáhají snižovat záněty v tepnách a cévách.

Zdroje:

WebMD, MedicineNet, health,