Pokud jde o nachlazení, nabízí toho ájurvéda poměrně dost, nicméně je fér říct, že existuje jen málo odborných studií, které by do hloubky zkoumaly mechanismus působení a účinek prastarého indického učení, co se léčby kašle a s ním spojených potíží týče. Výjimkou je třeba čaj tulsi, který usnadňuje vykašlávání a jehož účinek nedávno potvrdila i jistá indická studie. Existují i práce, které potvrdily určitý léčebný efekt i u medu, skořice nebo zázvoru, které jsou rovněž součástí ájurvédských doporučení.

Tohle stojí za vyzkoušení

Podívejme se na ájurvédské léčebné prostředky proti kašli podrobněji. Je dobré si zároveň uvědomit, že podle tohoto učení je onemocnění, v tomto případě tedy nachlazení a kašel, způsobeno nerovnováhou některé ze tří dóš, které se jmenují váta, pitta a kapha. V tomto případě přebytek, je to důsledek převahy principů pitta a kapha a cílem léčby je, tak jak v jiných případech, návrat k tělesné rovnováze mezi dóšami.

1. Čaj tulsi

Můžete na něj narazit také pod označením Matka přírody či Královna bylin, používá se právě na kašel, protože jej zmírňuje a zlepšuje odkašlávání, ředí totiž hlen a pro tělo je pak snazší se ho zbavit. Můžete si koupit hotovou směs této byliny, která se česky jmenuje bazalka posvátná, a z ní podle návodu na obalu připravit čaj, do něhož můžete přidat i trochu zázvoru, pepře či citronové šťávy.

Právě čaj tulsi patří k relativně často zkoumaným prostředkům ájurvédské medicíny, bazalkou svatou se zabývala například tato studie z roku 2017, která potvrdila, že kromě léčby kašle má pozitivní vliv i na hladinu cukru nebo tuků v krvi.

2. Med

Med, nikoli však ten tepelně upravený, má výrazné antimikrobiální vlastnosti, díky nimž mírní bolest v krku nebo nucení ke kašli, ale na některé lidi bohužel naopak působí dráždivě. Pomáhá uvolňovat hustý hlen a vykašlávat ho. Lepší než dávat ho do čaje je jedna samotná lžička ráno a jedna lžička večer.

3. Lékořice

Účinná ájurvédská bylina na kašel, prodává se většinou v prášku nebo v roztocích. Měla by mírnit kašel, tvorbu hlenu a také tišit bolest v krku – právě to posledně jmenované potvrdilo už několik vědeckých studií, jako je například práce z roku 2019, za kterou stojí japonští odborníci.

Zkoumali sice pooperační bolest, ale mechanismus účinku lékořice bude podle nich stejný i v případě bolesti, která se objevuje při kašli a nachlazení. Můžete si koupit lékořicový extrakt, zředit vodou a kloktat.

4. Zázvor

Zázvor je i ve zdejších krajích rozšířenou medicínou proti kašli a nachlazení, přičemž například tato studie doložila, že zázvor obsahuje několik aktivních sloučenin, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Vědci zjistili, že aktivní složky v zázvoru uvolňují oblast krku, čímž mírní průběh kašle. Další studie probíhají.

5. Skořice

Toto dřevité aromatické koření má mnoho zdravotních benefitů a jedním z nich je schopnost přinášet úlevu při nachlazení a kašli, mírní rovněž bolest v krku.

Tohle je dobré vědět

Některé bylinky používané v ájurvédské medicíně mohou mít vedlejší účinky, a proto se nehodí například pro léčbu dětí, těhotných a kojících žen. Jistá zámořská práce popisuje případ desetiletého chlapce, kterého trápil vysoký tlak – ukázalo se, že příčinou je konzumace velkého množství lékořicových bonbónů po dobu čtyř měsíců – více zde.

Je také dobré vědět, že bylinné přípravky nejsou léky, ale potravinovými doplňky, a proto neprocházejí přísnými kontrolami a klinickými studiemi. Jejich složení může být bezpečné, ale mohou obsahovat vysoké množství olova, rtuti a arzenu, což může vést k toxicitě.

Jak předejít nachlazení

I když už kašel máte, je dobré se mu propříště vyhnout. Skvělou zbraní je v tomto případě pořádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem alespoň po dobu dvaceti vteřin. V případě nouze použijte na omytí rukou dezinfekční gel. Když jste mezi lidmi, ať už v MHD, obchodech či v zaměstnání, nesahejte si na obličej, na nos či do očí.

V době epidemie chřipky a vysokého výskytu nachlazení používejte roušku nebo respirátor. Zvyšte příjem tekutin, pijte i teplé čaje. Posilte svůj imunitní systém vyváženou stravou bohatou na vitamín C. Pravidelně cvičte.

Zdroj:

  • https://www.metropolisindia.com/blog/preventive-healthcare/7-ayurvedic-remedies-to-ward-off-that-cold-and-cough/
  • https://www.healthline.com/health/ayurvedic-medicine-for-cough