Je to naše nejhojněji rozšířená kapradina, která si hledá stinná a vlhká místa. Naopak nemá ráda trvalé zamokření ani suché písčité nebo naopak těžké půdy. Potkat ji můžete po celé Evropě, v Asii i Severní Americe. Od ostatních kapradin se liší svým mohutným vzrůstem (uvádí se délka listů od 40 až do 130 cm), rezavými chloupky kolem listové růžice a výtrusnicemi po celé spodní straně listů.
Právě listy daly vzniknout mnoha lidovým názvům: vlčí žebro, paví peří, hadí střecha, jazyk sv. Jana. Na bolest hlavy se doporučovalo utrhnout celý list a vložit ho do polštáře, jinak měl v léčitelství využití pouze oddenek a dle některých zdrojů i základy listů, které se sušily nebo zpracovávaly do formy sirupů a odvarů.
Ačkoliv dnes se od vnitřního užití kapradě ustupuje, kdysi jimi francouzští králové léčili střevní parazity. Kapraď samec skutečně obsahuje látky silně jedovaté pro tasemnici a například v Srbsku nebo Keni se dodnes bylina užívá k odčervování dobytka. Otravu si bylinou snadno může přivodit i člověk a následky jsou těžké a dlouhodobé, proto bylináři preferují homeopatické využití, koupele nebo pálení na způsob kadidla.
Pomáhá při problémech s močovými cestami, koupel zatočí s plísňovými onemocněními nebo špatně se hojícími ranami. Má totiž protizánětlivé účinky, což je aktuálně předmětem některých výzkumů. Zvolíte-li formu vykuřovadla, můžete prý podpořit soustředění, přehodnocení priorit, zklidnění. Kapraď umí zjemnit a zklidnit živelné typy povah a hádavci se pod jeho vlivem mění v beránky.
Vědci se aktuálně zabývají potenciálním vlivem kapradě samce na reprodukční problémy, zejména ty mužské – zvětšení prostaty či její rakovina. Zatím probíhá výzkum pouze u myší, ale koho by to jen tak při bloumání lesem napadlo? To spíš že si je druidové trhali o slunovratu a usušené nosili při sobě pro štěstí. Listy kapradě se také vázaly do květin pro svou ochrannou moc, nebo pálené venku přivolávaly déšť.
Zdroj:
Jiří Janča , Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk
Dryopteris filix-mas (L.) Schott ethanolic leaf extract and fractions exhibited profound anti-inflammatory activity
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6612247/