Premium obsah

Tato bylina roste všude. Neupravená nahradí náplast. Uvařená vyřeší akné i vředy

Tato bylina roste všude. Neupravená nahradí náplast. Uvařená vyřeší akné i vředy
Popálila vás kopřiva, bodl hmyz nebo jste si odřeli koleno? Utrhněte pár lístků jitrocele, rozemněte je, aby pouštěly šťávu, přiložte na bolístku a převažte kapesníkem. Problém bude fuč dřív, než se vrátíte z výletu.

Jitrocelová mast

Uleví po bodnutí hmyzu a zahojí drobnou popáleninu nebo odřeninu. Dvě hrsti jitrocelu přimíchejte do horkého vyškvařeného sádla a nechte týden macerovat na temném a chladném místě. Poté jitrocelové sádlo na plotně opět rozehřejte, přeceďte a nechte ztuhnout. V lednici vydrží i rok.

Zdroj: Youtube

Nevařený jitrocelový sirup

Do čisté sklenice dejte vrstvu jitrocelových listů (2 cm) a posypejte cukrem (1 cm). Po cukru následuje opět vrstva listů a tak stále dokola, dokud nenaplníte celou sklenici. Kdo chce výraznější chuť, může vrstvy ještě prokládat citronem. Důležité je dobře stlačit listy, aby sklenice byla napěchovaná. Uzavřenou ji dejte na okno, nejlépe tam, kde hodně svítí slunce, a každý den ráno a večer dobře protřepejte. Po několika dnech se začne u dna sklenice tvořit hustý sirup. Nechte stát 14 dní až 6 týdnů. Poté sirup slijte a listy ještě vymačkejte přes plátno.

Z jitrocele se používají listy, které se sbírají od června do srpna – dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Snadno se zapaří a listy pak tmavnou a jsou bezcenné. Proto je sušte v tenkých vrstvách na slunci. Po ranní rose a dešti jitrocel nesklízejte.

Tuto bylinu mějte vždy při ruce. Má více než 120 účinných látek
Tuto bylinu mějte vždy při ruce. Má více než 120 účinných látek

Patří mezi nejstarší léčivé byliny, znali ho už staří Řekové. Užívá se na kdeco, od bolavého krku po hemoroidy. Blondýny si nálevem z něj mohou pomoci k jasnějšímu tónu vlasů, miminkům pár kapek čaje uleví od kolik. Podívejte se na největší benefity heřmánku.

Pro jeho hojivé účinky se mu říká hojílek či také ranocel. Jeho léčivé působení ocení i lidé s uhrovitou pletí, ekzémem či bércovými vředy. V těchto případech je ideální omývat postižená místa jitrocelovým nálevem, který připravíte vylouhováním lžíce jitrocele ve sklenici horké vody po dobu deseti minut.

Pomleté nebo podrcené listy můžete také přimíchat do vaší oblíbené pleťové masky, šťávu do doma namíchaných pleťových krémů a nálev používat místo pleťové vody na nečistou a trudovitou pleť. Stačí jeden díl nálevu smíchat se stejným dílem ředěného lihu.

Díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a stahujícím účinkům se bylinka užívá zejména při onemocnění horních cest dýchacích: při kašli, astmatu a silném zahlenění. V tom případě je nejlepší způsob užívání popíjení jitrocelového čaje. Dobře udělá i vašemu zažívání.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.