Otužování je nyní moderní, vy jste ale začal dávno před touto vlnou. Jak jste se k tomu dostal?

Od malička jsem chodil do sauny a jsem kamarád se studenou vodou, lezli jsme třeba do tůní. Jednou jsem se vsadil s tátou, že se zúčastníme otužileckého Memoriálu Alfréda Nikodéma, kde se v prosinci plave 100 nebo 300 metrů. Díky této sázce jsem začal, uplaval 300 metrů a memoriálu se zúčastnil několikrát. Dnes už je to to na mě velká masovka, ale založili jsme v Pyšelích, kde bydlím, otužilecký klub, jehož jsem čestným předsedou. Máme krásný zvyk: každé Vánoce se na Štědrý den scházíme, rozložíme si stoly s občerstvením, nalijeme si rum, šampaňské, ochutnáme cukroví, chlebíčky, jdeme si zaplavat a popřejeme si hezké Vánoce.

Dokázal byste poradit svým fanouškům jak začít?

Otužování má člověk buď rád, nebo ne. Když je mu to nepříjemné, je těžké k tomu někoho přemlouvat. Nejsem odborník, ale poradil bych lidem nepřehánět to, začít pomalu, po menších dávkách. Věřím, že tak si člověk zajistí, že mu tato aktivita déle vydrží. Na svém instagramu se snažím lidem říct, že není důležité ve vodě vydržet dlouho, ale vlézt do ní. A dělat to pravidelně. Mám obrovskou výhodu, že máme doma studnu, v níž je celoročně studená voda. Adéla mi nechala udělat venkovní sprchu, takže jsem si zvykl, že se každé ráno a večer myji venku pod studenou. Přiznám se, že večer občas vynechám, ale z 80 procent tam vlezu. Když si na otužování zvyknete, chybí vám, když vynecháte. Je to pro mě taková trochu duchovní očista, neumím to správně popsat, ale prostě se cítím čistší.

Máte nějakou další radu?

Z knihy Wima Hofa vím, že je důležité, když z vody vylezete, se začít pohybovat, cvičit i tři minuty, dokud neucítíte teplo. Trochu si otřít obličej, ale tělo nechat mokré. A až se otřete, převlečete do suchého, vrátit se na studený vzduch a zase cvičit. Podle Wima Hofa si tím můžeme vytvořit velmi prospěšný hnědý tuk, o který jsme přišli v mládí. Ten chrání vnitřní orgány.

A co když přijedete zmrzlý z kola, z procházky, unavený z večerního představení?

Zapnu si bio saunu, ve které se zahřeji a pak jdu pod studenou vodu. Naštěstí máme také bazén, který od léta nechávám i přes noc otevřený, aby voda co nejdříve zchladla. Třeba v tomto ročním období vlezu do bazénu, pět minut plavu a pak se jdu umýt ledovou vodou.

Já se k otužování nedokážu přimět. Řekněte mi, jaký to je pocit?

Je to výborný pocit. Je to moc příjemné. Ale špatně se mi to popisuje.

A je to také výborný nakopávák imunity...

Neznamená to, že už nikdy nebudu nemocný, ale rozhodně se mi všelijaká nachlazení vyhýbají. A to hraji v uzavřených prostorách plných lidí.

V televizi jsme vás nedávno viděli ve filmu Bezva zuby na zásnuby, v divadle hrajete v několika představeních... Pomáhají vám sport a otužování kompenzovat stres?

Tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale máte pravdu. Určitě mi to pomáhá zvládat nekomfortní zónu, na kterou při natáčení narážíme docela často.


Zdroje: instagram Jirka Langmajer, časopis Kondice