Když chybí vzrušivost, ve hře jsou podobně jako při problému s nízkým libidem slabé ledviny, ale tentokrát jde o vyčerpaný jin ledvin. Ten dává našemu tělu šťávy – krev, voda, lymfa v našem těle, ty všechny má na povel. Vysušeným horkým typům chybí jin. Trápí je horkokrevnost, návaly horka, bolesti beder, noční pocení, lehký spánek až nespavost, probouzení v noci, pocit horka v dlaních či na ploskách nohou, sucho v ústech, suché rty, vyhublost, padání a šedivění vlasů, paradentóza, nervozita a podrážděnost. Oslabený jin ledvin má na svědomí nedostatečné množství spermatu u mužů. U žen je to suchost pochvy a neplodnost.

Jak upravit jídelníček?

Vynechte smažená jídla, alkohol a kávu. Obyčejnou rafinovanou sůl, která ledviny poškozuje, nahraďte nerafinovanou mořskou solí nebo himálajskou. Jsou sice o něco dražší, ale ne o tolik. Tato investice se vám bohatě vrátí v podobě silnějších ledvin. Vynechte vše, co obsahuje glutamát, tavené sýry, worcesterskou omáčku, vše dráždivé, ostré, sladkosti, bílý cukr, uzeniny, chipsy a všechny pochutiny a junk food. Dobře také uděláte, když omezíte bílou mouku, rafinovaný cukr a vyloučíte nekvalitní tuky (částečně ztužené a ztužené tuky, trans tuky a levné průmyslově zpracované rafinované tuky – to jsou ty levné v plastové lahvi, které jsou běžně k dostání v obchodech).

Zařaďte kachní maso, všechny ryby a dary moře, červenou řepu, kořenovou zeleninu, černou čočku. Dlouho vařené polévky a vývary jsou pro ledviny hotový elixír. Přirozenou posilující potravinou pro ledviny jsou fazole – červené, bílé, fazole ledvina, adzuki… Svým tvarem připomínají ledvinu a ledviny posilují. Zařaďte je do jídelníčku pravidelně, pokud nemáte omezení jíst luštěniny z důvodu nemoci. Dobíječem ledvin jsou také datle, fíky a kvalitní med.

Kotníky a nohy v teple

K doplnění jinu ledvin přispívá také teplo – od beder i nohou. Dámy, zapomeňte na holé kotníky v zimě! Móda tříčtvrtečních kalhot a holých kotníků ledvinám opravdu nesvědčí. Právě holé kotníky jsou bránou, kterou vniká chlad do těla. Stejně tak nohy by měly být v teple – teplé zimní boty jsou základ. Před chladem chraňte také bedra – noste kabát přes zadek nebo si kupte bederní pás, který ochrání ledviny v případě, že nosíte krátkou bundu nad zadek.

Kromě tepla ledviny posiluje klidné nestresující prostředí, dostatek odpočinku (hlavně v období jinu, tedy v zimě) a mírný pohyb třeba v podobě procházek na čerstvém vzduchu. Přehnané sportovní výkony a aktivita ledvinám škodí. Pokud trávíte dlouhé hodiny u počítače, telefonu nebo tabletu po setmění (zvláště v zimě), vyčerpáváte tím jin ledvin. Po 18. hodině vypněte veškerou elektroniku a chystejte se ke spánku. Ten doplní jin ledvin spolehlivě nejlépe.

Přečtěte si také Jídlo pro dobrý sex – Problém č. 1: Nízké libido