Cílem je především dobrý pocit

Pro pročištění vašeho organismu a získání dobrého pocitu z vlastního těla stačí zdravý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, ale také odpočinku. Nejčastějšími projevy zanesení organismu toxiny jsou kromě únavy a vyčerpání také nadýmání, bolesti hlavy či deprese. Ty plynou z nekvalitní stravy s vysokým podílem chemických přísad, vysokého pracovního tempa, a dokonce i z nevyrovnaných mezilidských vztahů. Detoxikace pomůže nastartovat uzdravující procesy v těle a pozvednout hladinu životní energie díky tomu, že odstraní nežádoucí látky, které brání buňkám přijímat výživu.

Kde začít?

Především v hlavě. Připravte si plán, jehož cílem bude zvýšení úrovně pohybu, který okysličí orgány, rozproudí lymfatický systém, zlepší proudění krve a rozpohybuje střeva. Doplňte ho o dostatečný příjem tekutin, zejména čisté vody. Jestliže vám nechutná, vylepšete si ji vymačkaným citronem, který vám nastartuje metabolismus a dodá navíc vitamin C. Doporučené denní množství tekutin se odvíjí od tělesné hmotnosti, přičemž platí, že na 1 kg váhy byste měli denně vypít alespoň 30 ml tekutin. Jejich množství se snažte rozložit do celého dne. Pravidelnost pak dodržujte i při konzumaci jídla. Tělo by mezi jednotlivými pokrmy mělo vyhladovět a mít možnost vše důkladně strávit.

Na jaře přichází ke slovu játra

Právě ta bývají v zimě zatěžována nejvíce. Neprospíváme jim hutnými smaženými jídly, častější konzumací alkoholu ani přemírou sladkostí a rafinovaného cukru. Odlehčete jim a zařaďte do svého jídelníčku čerstvé ovocné či zeleninové šťávy například ve formě smoothie. Doplňte je bylinkovými čaji a dostatkem čerstvé průmyslově nezpracované potravy, především ovoce a zeleniny. Funkci jater výborně podpoří také bylinka s názvem ostropestřec mariánský. Kombinovat jej můžete se zeměžlučí, která jak její název napovídá, podpoří správné fungování žlučníku.

Tip na zdravé jarní smoothie

Připravte si ráno místo snídaně smoothie, kterým nastartujete metabolismus a přitom se budete celé dopoledne cítit plni energie. Jeho základem jsou čerstvé kopřivy, chlorella a zelený čaj. Právě čínský zelený čaj je jedním z nejznámějších antioxidantů, který se postará o normální činnost všech orgánů, regulaci tělesné hmotnosti, ale také o vyšší výkonnost. Vodní řasa chlorella pozitivně ovlivňuje tvorbu červeného krevního barviva, funkci jater, ale také obranyschopnost organismu. Tu podpoří i kopřiva, která je navíc cenným zdrojem minerálních látek, aktivuje činnost kardiovaskulárního systému, a proto nesmí chybět v žádné detoxikační kúře.

Ingredience:

  • 1 hrst čerstvých kopřiv
  • 1 lžička drceného zeleného čaje
  • 1 lžička mleté chlorelly
  • 1 lžička drceného ostropestřce
  • 5 lžiček čerstvého nebo sušeného fenyklu
  • šťáva z limetky

Postup:

Příprava je jednoduchá. Všechny ingredience vložte do smoothie mixéru, důkladně rozmělněte a podle potřeby doplňte vodou, případně doslaďte lžičkou medu. A především si koktejl v klidu vychutnejte. Duševní pohoda má na efektivitu čištění organismu také významný vliv.