Jaké úpravy životního stylu radíte klientům nejčastěji?


Já jsem moc ráda, když se můžeme pobavit o tom, jak se lidé stravují. A s překvapením zjišťuji, že více než polovina mých klientů vůbec ráno nesnídá. Často opravdu stačí jenom úprava stravy, zavést teplé snídaně, alespoň 3–4x týdně a zjišťujeme, že zdravotní stav se zlepší sám. Že migrény přestanou být tak nesnesitelné, když se zavedou ranní kaše, nebo polévky a stačí jenom zapátrat v minulosti. Mnozí z nás mají ještě prababičky, a ty vám řeknou, že po ránu, než se šlo pracovat na pole, nebo do lesa, se snídala kaše nebo se udělala polévka.


Nebyly to cornflakesy zalité mlékem...


To je nešvar dnešní doby. Když už mladí ráno jedí, tak si většinou zalijí nějaké cereálie, což je bílá mouka, cukr a pár konzervantů, a zalijí to studeným mlékem, popřípadě to dají ohřát do mikrovlnné trouby. Takže je to asi rychlý způsob, jak se najíst, ale pak je otázka, jestli možná není lepší nejíst nic, než takovouto snídani.


Jak tedy správně snídat?


Jeden z nešvarů, který lidé dělají, je ten, že první, co dají po ránu do žaludku, je jogurt z ledničky. Jogurt a mléčné výrobky obecně mají podle čínské dietetiky chladnou povahu. To znamená, když jogurt sníme, ještě k tomu z ledničky vychlazený, tělo musí vyvinout dost velkou energii na to, aby si z něj vzalo energii, kterou dále potřebuje pro další životní děje. Naopak, když do žaludku už dáme uvařené jídlo, třeba ovesnou kaši, která je většinou na úrovni naší tělesné teploty, tak už tělo nepotřebuje příliš energie na to, aby si z jídla vzalo živiny. Takzvaná zážehová energie je daleko menší u ovesné kaše, než u jogurtu. A získáme z ní daleko více živin, než z mléčného produktu. To samé platí s polévkami, které na podzim a v zimě snídáme u nás doma.

V ranních a dopoledních hodinách vylučujeme daleko více trávicích enzymů, než je tomu večer. A to je důvod, který mě vede k tomu, abych lidi přesvědčovala, aby snídali a aby snídaně byla největším jídlem dne. Protože se nejlépe stráví. A jak je to s jezením ve večerních hodinách? Měli bychom jíst naposledy alespoň tři hodiny předtím, než si jdeme lehnout. Zajídáme-li večer či v noci stres, jídlo není v trávicím traktu kvalitně zpracováno. V případě ovoce a zeleniny dochází ke kvašení, v případě masa a sýrů k hnilobnému procesu. A čeká to až do rána, než se vyplaví množství enzymů, které je potřebné k tomu, aby byla strava správně zpracována.


Jak se stravovat v jarním období?

Čínská medicína pracuje i se změnami ročních dob. V březnu se příroda již probouzí, je to období pučení, energie se mění z klidné na rychlou. Je to element dřeva, měsíc březen patří dráze žlučníku. Doporučuji odlehčit trávení tím, že omezíme spotřebu tučných jídel. Omezuji v té době živočišné produkty. Je úžasné vyvarovat se chemickým preparátům. Konsumuji více vše kyselé a zelené. Je to období zasvěcené očistě. Rána zahajuji vypitím teplé vody s citronem či kopřivovým čajem. Na začátku března kombinuji ještě teplá jídla se syrovou zeleninou. Postupně zařazuji potraviny s osvěžujícím účinkem, vše, co roste- kopřivu, polníček, pampelišku, saláty, ředkvičky, cokoliv naklíčené. Z obilovin bulgur, kuskus, pšenice, špalda, rýže, žito. Pomáhá to žlučníku, játrům a tím i krvetvorbě. Je to období, kdy konsumuji i tzv.superpotraviny- chlorellu, spirulinu nebo zelený ječmen.

V dubnu je již energie jara v největší síle. Je to období, kdy se nejvíce projevuje oslabení dráhy jater. Je třeba játrům odlehčit, nezatěžovat je smaženým a tučným jídlem, alkoholem, přemírou mléčných výrobků, nekombinovat kávu s mlékem. Dbát na duševní pohodu, zařadit ve větší míře procházky do přírody. Játra posilují potraviny přirozeně kyselé chuti a doplňují je potraviny hořké chuti jako ostropestřec mariánský- čaj z jedné lžičky povařených semínek nebo semínka žvýkáme, listy i kořen pampelišky, čaje z řepíku, pelyňku a zeměžluče. Pokrmy připravuji v páře a jím více syrových potravin, naklíčených luštěnin. Pokud konsumuji maso, pak játra z ekologických chovů zvířat.

Poslechněte si podcast s MUDr. Ivetou Černou Kestřánkovou zde.