Jarní zázrak: Medvědí česnek

Medvědí česnek: bylinka jara
S jarem přichází do přírody nejen první sluneční paprsky, ale i medvedí česnek. Poradíme vám, proč byste ho měli určitě mt i ve své domácnosti.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Česnek medvědí, známý také jako divoký, lesní, cikánský česnek nebo cibule čarodějnic. Patří mezi nejstarší a nejúčinnější rostlinná léčiva, jeho příbuzné druhy se používaly už ve staré Číně, Mezopotámii a starém Egyptě. 

Medvědí česnek roste nejraději ve stinných lesích, hájích, vlhkých křovinách. První sběr listů vycházel „na Jozéfka“, tedy kolem 19. Března a pro nejlepší účinky by měl sběr probíhat kolem čtrnácté hodiny. 

Bylinu je možné sbírat až do května, poté začíná kvést malými drobnými kvítky a může tak připomínat konvalinky. Česnek se užívá nejen jako přírodní antibiotikum, ale je i výborným prostředkem na snižování krevního tlaku, lepší prokrvování, očistu těla i krve. Velice dobře se uplatňuje při vyrážkách, ekzémech, nečisté pleti, lze ho použít při zažívacích problémech, závratích, nespavosti, dýchacích obtížích způsobených dlouhodobým zahleněním průdušek. 

Nesušte

Čistí ledviny, močové cesty a jeho čerstvá šťáva se používá k potírání špatně hojících se ran. Zimou oslabenému organismu dodává první vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Tento „všelék“ můžeme konzumovat nejen čerstvý, ale i ve formě tinktury. Sušením ztrácí svou léčebnou sílu. 

A proč se mu říká „medvědí“? Traduje se, že medvědi po svém dlouhém zimním spánku vyhledávají, jakožto jednu z prvních potravin, právě tuto rostlinku pro svůj zázračný obsah vitamínů. Podle jiných zdrojů název „medvědí“ vymysleli již staří Germáni, protože věřili, že jim dodá medvědí sílu.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.