Sedmikráska
Drobné bílé kvítky zná snad každý. Každá malá holčička si jimi zdobí své vlásky. Sedmikráska navíc obsahuje řadu účinných látek, jako jsou např. třísloviny flavonoidy, hořčiny a řada minerálních látek. Její záběr na naše zdraví je opět široký – čistí krev, pomáhá léčit žlučník, podporuje činnost jater a bojuje proti kvasinkám. Celkově zlepšuje metabolismus i odolnost organismu. Sedmikrásku využijete nejen pro nastartování organismu během jarního období, ale její účinky oceníte i během menstruace, kdy uvolňuje křeče a má zklidňující účinky.
Pampeliška
Pampelišku zná snad každý. Její jasná žlutá barva láká především děti, ale my dospělí bychom ji neměli opomíjet. Naopak. Je to dar přírody, který v sobě skrývá obrovskou sílu. Pampeliška neboli smetanka lékařská je plná vitaminů A, B, C a K. Je zdrojem vápníku, draslíku, železa, betakarotenu i křemíku. To, že se ze žlutých květů dá připravit med, je celkem známá věc. Využít se ale dá komplet celá rostlina. Z listů pampelišky si na jaře můžete připravit chutný salát, ale zázračnou sílu v sobě skrývá i její kořen. Ten se sbírá časně z jara, ještě než pampeliška vykvete. A jak kořen využít? Namelte ho a připravte si z něj chutný čaj nebo jím můžete ochutit i kávu. Posílíte tak funkci jater, slinivky a trávicího traktu. (KORMUNDOVÁ, Nikola. Přírodní léčivé látky. 2019.)
Kopřiva
Kopřiva vlastně obecně nepatří úplně mezi oblíbené rostliny. Štípe a pálí a na zahradě také žádnou krásu neudělá. Většinou se jí snažíme naopak spíš zbavit. Už ale naše babičky si byly moc dobře vědomy její síly, když ji hojně přidávaly nejen do velikonoční sekanice. Pokud vás kopřivy rozčilují jako nepříjemný plevel na zahrádce, nenechte se tím rozhodit a naopak buďte vděční za takovou bylinku plnou síly. Nejlepší cesta, jak využít na jaře kopřivu, je příprava očistného čaje. Kopřiva nejen čistí krev, snižuje cukr v krvi, ale celkově posiluje organismus. Na jaře platí i za skvělou bylinku pro nastartování organismu. Určitě oceníte i její detoxikační účinky. Právě kvůli nim si vždy po 3 týdnech užívání kopřivového čaje dopřejte 1 týden pauzu. Neste zrovna fanoušci bylinných čajů? Z kopřivy si můžete připravit i chutný špenát s česnekem a vajíčkem. (PLEVELŮ, BIOLOGIE A. REGULACE DALŠÍCH VÝZNAMNÝCH; REPUBLIKY, ČESKÉ. Kopřiva dvoudomá–Urtica dioica L.)
Podběl lékařský
Podběl vystrkuje své žluté hlavičky už ve chvíli, kdy se ani tráva nezelená. A to je přesně váš čas. Květy podbělu pomáhají při nachlazení, rýmě či kašli a mají celkově protizánětlivé účinky. Na rozkvetlou bylinku narazíte už v březnu, takže ji skvěle využijete v boji s jarní únavou i nachlazením, protože přispívá i k normální funkci imunitního systému. Funguje jako pomocník při celkovém restartu organismu a vy se tak lépe ubráníte jarním virózám a budete mít tak dostatek příležitostí si to báječné jaro užít naplno.
Medvědí česnek
Medvědí česnek opravdu odpovídá svému názvu, protože v sobě skrývá sílu medvěda. Najdete ho ve volné přírodě, ale vysadit si ho můžete i na stinné místo na zahrádce. Sbírá se časně na jaře a největší silou oplývá v březnu a dubnu. Už při sběru ucítíte typické česnekové aroma. Největší výhody se této rostlině připisují díky vysokému obsahu vitaminu C. Další důležitou složkou je alicin, který působí antibakteriálně. Někdy je medvědí česnek nazýván i jako domácí antibiotikum. Určitě se tedy vyplatí mít ho po ruce. Můžete si ho dát na chleba, do polévky nebo do naloženého masa. Abyste si ale uchovali jeho sílu co nejdéle, můžete si z něj připravit bezkonkurenční pesto, které vám vydrží v lednici. (KODOVSKÁ, Barbora. Antioxidační aktivita česneku. 2013.)
Zdroje:
KODOVSKÁ, Barbora. Antioxidační aktivita česneku. 2013.
PLEVELŮ, BIOLOGIE A. REGULACE DALŠÍCH VÝZNAMNÝCH; REPUBLIKY, ČESKÉ. Kopřiva dvoudomá–Urtica dioica L.
KORMUNDOVÁ, Nikola. Přírodní léčivé látky. 2019.
ŠLAHŮNKOVÁ, Jiřina. Biologie pampelišky lékařské a možnosti jejího využití. 2008.