Sedmikráska obecná

Sedmikráska je jedna z prvních jarních kytiček, které nám děti s láskou trhají. Je známá především proto, že ji s radostí ujídáme. Dokonce ji velmi rádi přidáme do salátů nebo s ní posypeme jarní moučník. Nepoužívá se ale pouze na ozdobu. Tato něžná kráska v sobě skrývá obrovskou sílu. Využijeme ji jako pomocníka při odkašlávání. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a správnou funkci jater. Možná vás překvapí, že se dá využít i vnějším způsobem, a to přiložením listu na pokožku v případě bodnutí hmyzem. Taková rychlá první pomoc se vždy hodí. Stačí list promnout mezi prsty a potřít bodnutí, popř. můžete list na postižené místo přiložit. Květ sedmikrásky se potom sbírá s co nejmenší stopkou a můžete ho i usušit a přidat do bylinné směsi na čaj.

Plicník lékařský

Ne, nejedná se o žádný chyták. Je to velmi prosté – jarní bylinka plicník lékařský nám pomůže především při potížích s plícemi, potažmo s dýchacími cestami. Rozkvétá od poloviny jara barevným květenstvím. Květy mají nejprve růžovou barvu, pak se zbarví do fialova a nakonec květy oplývají až modrou barvou. Pokud plicník neznáte, určitě si nejdřív poctivě nastudujte, jak vypadá. Květy jsou sice nádherně zbarvené, pro nás budou důležité především listy. Neměl by chybět v domácnostech astmatiků, protože pomáhá právě při astmatu, kašli, zahlenění plic a vykašlávání krve. Plicník dokáže zahojit i sliznici trávicího traktu například po otravě alkoholem. Sbírejte listy plicníku, ze kterých si připravíte horký čaj. Čaj můžete podávat i dětem, pokud pokašlávají, ale velmi opatrně a až od 4 let věku.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivu vám nemusíme dlouho představovat, známe ji snad všichni. Jakmile se pod sněhem začnou objevovat první malé žahavé listy, tak už je tady jaro. I když kvůli jejímu požahání zažijete několik proplakaných chvil, ukrývá v sobě až zázračné vlastnosti. Možná si vybavíte malé červené pupínky, které vám naskočí hned po požahání kopřivou. Ona sama ale kožní problémy léčí, může vám pomoct s akné i s lupénkou. Bez kopřivy si jarní domácnost snad ani neumíme představit. Na co ji můžete ještě využít? Skvěle se hodí pro jarní detox těla. Pomáhá při vodnatosti, snižuje hladinu cukru v krvi a čistí krev obecně, má pozitivní účinky také při urologických problémech, zmírňuje otoky. Není nic jednoduššího, než si kopřivu natrhat každý den při procházce a udělat si z ní čaj. Intenzivně čistí krev a podpoří funkci lymfy. Do svého jídelníčku ji můžete velmi jednoduše zařadit třeba v podobě špenátu z kopřivy. Některé studie ukazují, že kopřivová vlákna obstojí také jako velmi kvalitní výztuž. Můžeme se tedy těšit na to, že kopřiva najde brzy své další využití.

Podběl lékařský

Narazit na podběl je poslední dobou docela vzácnost. Když už na něj ale narazíte, určitě ho nepřehlédnete. Pokud tedy najdete nějaké místo s touto zázračnou bylinkou, určitě toho využijte. Tato léčivá jarní bylinka má silné protizánětlivé účinky. Hodí se k léčbě kašle, zánětu průdušek i tuberkulózy, a to ve formě čaje. Sesbírané listy se ale hodí i pro vnější využití. V případě kašle nebo onemocnění plic přikládejte rozdrcené listy na hrudník. Z podbělu si můžete připravit i zázračný domácí sirup na kašel. S užíváním podbělu se to ale nesmí přehánět. Nadměrné užívání této byliny by mohlo způsobit až žilní trombózu. I při užívání bylinek a bylinných čajů buďte opatrní a vždy dodržujte doporučenou denní dávku.

Toto je pouze pár častých bylinek, na které můžete v přírodně snadno narazit. Jejich účinky jsou ale k nezaplacení. Příroda ví, co všechno je pro nás především na jaře důležité. Protože i my jsme kus přírody.

Zdroje: