Většina pokojových rostlinek zvládá lépe být pár dní bez zalití, než permanentní přelití. Pokud tedy vyrážíte někam na prodloužený víkend, nebo klidně na pět dní, nemusíte se bát, že rostliny uschnou. Jestli ale vyrážíte někam na déle než týden, vyrobte si vlastní zavlažovací zařízení.

Zdroj: Youtube

Domácí zavlažovač

Budete se až smát, jak jednoduchá tato vychytávka je. Stačí vám k tomu PET lahev - velikost vyberte podle toho, na jak dlouho jedete pryč, a jak velká rostlina je. délce vašeho cestování a velikosti květin.

Víčko lahve pevně zavřete a následně ho něčím opatrně propíchněte - například jehlou, šroubovákem nebo nožem. Tak vytvoříte malý otvor, kterým bude postupně zavlhčovat zeminu rostliny.

Naplňte lahev vodou, nejlépe tou dešťovou nebo odstátou vodou z kohoutku. Poté lahev pevně zasuňte krčkem dolů do země u rostliny. Voda bude pomalu přes víčko unikat a zvlhčovat zeminu, a to i během vaší delší nepřítomnosti. Jak velký děláte otvor v zátce, ovlivňuje, jak rychle bude voda unikat. Snažte se najít rovnováhu mezi rychlým vyschnutím a přílišným zalitím vašich pokojovek. Můžete to otestovat předem.

Jak zalévat kytky, když nejste doma?

Chystáte-li se na delší dovolenou, pravděpodobně před odjezdem na letiště kontrolujete, jestli je doma vše v pořádku a obejde se to bez vaší přítomnosti. Podobně byste to měli řešit i s vašimi rostlinami.

Nezapomeňte na přímé slunce - pokud máte rostlinu běžně na okně, do kterého pálí sluníčko, možná nebude od věci promyslet, jestli květináč nedat na stinnější místo - pokud totiž přijdou za vaší nepřítomnosti silná vedra, rostlinka by to bez vaší pomoci nemusela přežít.

Pokud máte pokojovky, které preferují vyšší vlhkost vzduchu, zkuste položit mokrý ručník na horní část hliněných květináčů. Ručník pomalu vypařuje vodu a udržuje vlhké prostředí, tím uleví vašim pokojovým rostlinám, až budete dovolenkovat.

Rostliny před odjezdem vždy dobře zalijte a listy můžete poprášit vodou v rozstřikovači. Rostlina tak zůstane vlhká a bude udržovat vlhké prostředí.

Zdroje:

  • https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-keep-your-plants-alive-when-you-go-on-holiday/
  • https://www.bobvila.com/articles/diy-self-watering-planter/
  • https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a40401368/houseplant-care-holiday/