Kde se berou suché paty

Příčinou popraskaných pat je chlorid sodný, který se na pokožce vyskytuje přirozeně a může na kůži vyvolat změny. Nachází se v potu, který je produkován potními žlázami, jejichž značné množství se vyskytuje i v těchto partiích. Naopak mazové žlázy zde přítomny nejsou. Rozpraskané paty se však vždy projevit nemusí. Rozhodující je i řada dalších faktorů jako pokročilý věk, výskyt nadváhy či přítomnost dalších onemocnění, třeba lupénky nebo diabetu. Náchylní ke vzniku rozpraskaných pat jsou i lidé, kteří více času tráví vestoje.

Do boje s nevzhlednými patami

Účinnou prevencí proti nevzhledným a nepříjemným prasklinám na patách je primárně pravidelná péče. Zrohovatělou kůži je nutné důsledně odstraňovat a paty promazávat. Stačit vám může i obyčejné tělové mléko. Lepší je ale krém určený přímo na suché paty. Těžší krémy vhodné pro ošetřování pat bývají na bázi oleje nebo vazelíny.

Přírodní péče o suché paty

K péči o paty můžete použít i celou řadu prostředků, které určitě máte běžně doma ve spíži a v lednici. Svým zvláčňujícím efektem je například přímo proslulá kombinace mléka a medu. Ty stačí v poměru 2 : 1 smíchat a do této lázně si na chvíli ponořit nohy. Poté osušte a nechte nohy ještě několik minut zvednuté nad úroveň pasu, aby se dobře prokrvily. Další babské rady, které jsou velmi účinné, obsahují i zábal ze sádla. Nic proti tomu nenamítají dokonce ani odborníci. Pokud vám myšlenka sádla v posteli nějak zásadně nevadí, zkuste si na noc namazat paty a chodidla sádlem, zabalit do igelitu a uzavřít do ponožek. Až ráno vstanete, budete mít nožky zase jako nové.

Pomohou i bylinky

Sáhnout můžete i po pomocnících ze světa bylin. Hojivým a regeneračním efektem je proslulý zejména měsíček lékařský a heřmánek pravý. Z obou si můžete připravit odvar pro koupel. Stačí odměřit 2 až 3 polévkové lžíce bylin do 250 ml vody a přivést k varu. Poté nechte asi 20 minut louhovat a výluh přilijte do nádoby pro koupel nohou. Ponořte nohy až po kotníky a snažte se vydržet alespoň 15 minut, dokud kůže na patách nezměkne. Poté nohy vyjměte a osušte a přebytečnou kůži na patách odstraňte pemzou nebo pilníkem. Z měsíčku si můžete vyrobit také účinnou mast, která je vhodná též pro citlivou pokožku. Tou chodidla po koupeli ošetřete. Jak na ni?

Měsíčková mast nejen na suché paty

Na 250 ml budete potřebovat:

  • 150 g bambuckého másla (lze použít i sádlo)
  • 50 g sušených nebo 100 g čerstvých květů měsíčku
  • 20 ml meruňkového oleje
  • 15 ml mandlového oleje
  • 15 g kakaového másla
  • 5 kapek tea tree esenciálního oleje

Postup:

V nádobě ve vodní lázni postupně rozpusťte bambucké a kakaové máslo a odměřte všechny oleje. Teplotu směsi se snažte držet do 40 °C. Do tekutiny následně přidejte bylinky a nechte macerovat, dokud vše nezačne tuhnout. Poté i s bylinkami opatrně rozehřejte. Opět udržujte teplotu do 40 °C. Celý postup zopakujte ještě alespoň dvakrát. Pokud necháte bylinky v zatuhlé směsi delší dobu, nic se neděje. Snažte se ale vše dokončit během 48 hodin. Nakonec přikápněte do masti tea tree olej, který působí antisepticky. Jakmile bude trojí macerace hotova, slijte v teplém stavu mast do nádob pro její uchování a nechte utuhnout. Po závěrečné maceraci můžete v průběhu chladnutí mast jemně prošlehávat mixérem. Získá jemnější konzistenci.

Tip redakce: Měsíček vám pomůže také při péči o intimní partie.