Ať už se skrývají v ložnici, přímo na nás nebo třeba v knihách, tito škůdci dokážou pěkně znepříjemnit den. Máme pro vás pár tipů, jak se jich zbavit.

Zdroj: Youtube

Štěnice

Zákeřný krev sající hmyz je stejně tak odporný, jako jeho název. Jejich výskyt v našich domovech je sice výjimečný, ale ne nemožný. Zbavit se jich je ovšem extrémně náročné. Štěnice jsou totiž velice rychlé, nenápadné a dovedou se dokonale schovat. Ukrývají se nejraději do matrací a do nábytku. Štěnice jsou odolné vůči pesticidům a zbavit se jich bývá docela oříšek. Většinou je nejlepší volbou profesionální deratizace.

Vši

Postrach dětských kolektivů. Vši se také živí naší krví a nejraději se usazují ve vlasech. Příznaky jejich přítomnosti mohou být svědění hlavy a drobné červené skvrny na pokožce. Nejlepší způsob, jak se jich zbavit, je použití speciálních šamponů a hřebenů na vši, které jsou k dispozici v lékárnách. Říká se také, že vešky nemají rády vůni tea tree olejíčku. Myslete ale na to, že veš je opravdu ukázkový neplatič, protože dokud ji nevyhodíte, zůstane. Tea tree oil spíš tedy berte jako prevenci.

Roztoči

Roztoči jsou mikroskopické organismy, které se často nacházejí v matracích, polštářích a nábytku. Mohou způsobit alergické reakce a problémy s dýcháním. Pravidelné vysávání a čištění matrací a polštářů může pomoci jejich populaci omezit. Jestli totiž něco roztoči nesnáší, je to pořádek.

Moli

Pokud má potravinový mol dostatek času a vhodné prostředí, dokáže napáchat opravdu mnoho škody. Můžete moli objevit tím, že vám lítají pod nosem, daleko horší ale je, pokud naleznete červy, lezoucí po stěnách či skříních. Jediné, jak se těchto škůdců můžete zbavit, je najít jejich zdroj, zničit je a pořádně vyčistit veškeré skříně. Veškeré potraviny dejte do hermeticky uzavíratelných dóz.

Rybenky

Prapodivné bezkřídlé rybenky svým tvarem opravdu připomínají rybu a jejich výskyt může být velice nepříjemný. Schovávají se před světlem a milují lepidlo na vázání knih a škrob. Kontaminují tedy potraviny, ale objevit je můžete i v knihách - mohou vám například poničit důležité dokumenty. Rybenky milují vlhkost, snažte se tedy udržet pokoje suché. Preventivně můžete vytřít vodou s citronovou šťávou.

Zdroje: