Kde se octomilky berou?

Octomilkám se také říká banánová, vinná či ovocná muška. Tento malý dvoukřídlý hmyz je totiž přitahován především přezrálým ovocem, zbytky jídla a květinami. Pokud tedy máte v kuchyni otevřenou místu s ovocem nebo květiny, které jsou ve fázi rozkladu, jste pro octomilky atraktivní cíl. Octomilky se sice dožívají jen 2-9 týdnů, rozmnožují se ale extrémně rychle - za tu dobu jich budete mít doma celé kolonie.

Zdroj: Youtube

Jak na ně?

Nemusíte hned volat deratizaci. Existuje několik domácích triků, jak se octomilek zbavit. Začněte určitě úklidem, ten je totiž v boji proti octomilkám zásadní. Vyčistěte pořádně všechny skříně i šuplíky a nenechávejte žádné jídlo v otevřených nádobách na kuchyňské lince.

Další z velmi účinných metod je octová past. Stačí smíchat malé množství jablečného či normálního octa s pár kapkami saponátu (například mýdla) a nalít směs do malé nádoby. Nádobu poté umístěte tam, kde octomilky přebývají. Ocet je naláká, saponát je nenechá vyletět. Pasti proti octomilkám můžete koupit i v drogerii. Ty většinou obsahují feromony, které jsou pro mušky atraktivní, a lepivou látku, která octomilky pochytá.

Octomilky většinou kladou vajíčka na hnijící kousky ovoce či zeleniny, nebo také do odpadkových košů a do odtoku ve dřezu. Všechna tato místa pečlivě očistěte a vydezinfikujte adekvátním přípravkem. Když vám začne hnít ovoce, nevyhazujte ho volně do koše, raději je rovnou odneste do popelnice.

Prevence je možná

Nejlepší způsob, jak se octomilek zbavit, je jim předcházet. Nemusíte se s nimi tak nikdy potkat. Udržujte kuchyň čistou, pravidelně vyhazujte odpadky a neponechávejte otevřené nádoby s jídlem nebo nápoji. Pokud máte květiny, pravidelně je kontrolujte a odstraňujte odumřelé listy a květy, které by mohly octomilky přitahovat. Čistěte pravidelně odpady i odtoky a kontrolujte skříně.

Ačkoliv octomilky nejsou nebezpečné, neštípou ani nesají krev, jejich výskyt v domácnosti je zkrátka otravný. Naštěstí existuje spoustu produktů na trhu, od sprejů po odpuzovače do zásuvky, které octomilky vyhubí. Babským radám se také meze nekladou a možná se vám podaří problém vyřešit selským rozumem. Pokud ale přemnožení octomilek přetrvává, zvažte konzultaci s odborníkem na deratizaci. Problém může být někde jinde, a možná bude třeba najmout profesionála.

Zdroje:

https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/

https://foodnetwork.co.uk/how-to/articles/how-to-get-rid-of-fruit-flies

https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25042/how-to-kill-fruit-flies/