Známe to všichni. Sluníčko svítí, vyrazíme ven - ať už na kolo, k vodě, nebo jen tak na procházku. Zážitek z kochání přírodou ale velmi často pokazí otravný hmyz - komáři, klíšťata, různé mušky... Kromě toho, že bodnutí komárem je velmi nepříjemné, může způsobit i různé horší zdravotní problémy.

Běžně dostupné repelenty ale mohou způsobit neméně problémů, než samotné bodnutí hmyzem. Obsahují chemické látky, jako je tzv. DEET (diethyltoluamid). To bylo historicky vyvinuto Americkou armádou při bojích v džungli v druhé světové válce. DEET byl pěstován také jako pesticid v zemědělství. V moderní době ho najdeme v téměř každém repelentu proti hmyzu. Jsou ale absolutně nevhodné pro alergiky, jejich vdechnutí je velmi nebezpečné, a navíc škodí životnímu prostředí - hlavně rybám, ptákům a vodním bezobratlým živočichům.

Přírodní repelenty

Zdroj: Youtube

Existuje spousta přírodních látek a vůní, které hmyz odpuzují a znemožňují mu kontakt s lidskou pokožkou nebo vstup do vašeho domu. Nejlepší využití proti komárům najdete v esenciálních olejích. Pozor, esenciální oleje nikdy nenanášejte přímo na pokožku, řeďte je buď s rostlinným olejem (například olivovým) nebo s čistým alkoholem - poté naneste na pokožku.

1. Citronella

Citronella je ze stejné rodiny trav, jako citronová tráva, nepoužívá se ale v kuchyni. Pěstuje se za účelem výroby esenciálního oleje z citronelly. Má skvělé antiseptické, antirevmatické i antibakteriální účinky, zároveň ale výborně funguje jako přírodní odpuzovač hmyzu.

2. Eukalyptus

Olej z eukalyptu se nejčastěji používá při problémech s dýchacími cestami, inhalovat se dá i při nachlazení. Jeho intenzivní a pronikavá vůně ovšem také odradí hmyz. Můžete použít olej, nebo celé listy, které umístíte k oknům nebo na zahradu.

3. Levandule

Levandule je známá hlavně svou krásnou vůní. Ta se používá snad ve všem - v kosmetice, do čisticích prostředků, do parfémů i vůní do skříně. Levandule má skvělé uklidňující účinky, pomůže i při nespavosti. Zároveň její intenzivní odér ve formě esenciálního oleje odpuzuje hmyz.

4. Voda s octem

Naše babičky jako odpuzovač otravného hmyzu používali vodu s jablečným octem v poměru 1:1. Pro příjemnou vůni přidejte pár kapek vybraného esenciálního oleje. Směs funguje skvěle nejen proti komárům, ale i klíšťatům.

Vždy myslete na to, že přírodní repelenty nejsou tak účinné, jako ty s obsahem DEET. Je proto třeba je aplikovat opakovaně, zvláště pokud se koupete, nebo sportujete a hodně se potíte.

Zdroje:

  • https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-019-3064-8
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4617422/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32119826/
  • https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-019-3064-8