Praděd

Hora Praděd se pyšní výškou 1 489 m n. m. Nachází se na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje v České republice. Na vrcholu se nachází 162 metrů vysoká vysílací věž, která byla postavena mezi lety 1968 a 1983. Věž obsahuje malý hotel a restauraci, a horní plošina slouží jako rozhledna. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět až na Lysou horu, Sněžku, Radhošť a při dobré viditelnosti i na Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku. Kromě toho, že je Praděd nejvyšší horou Moravy a Slezska, je to 5. nejvyšší hora v zemi a je zde nejdrsnější podnebí. Průměrná roční teplota zde nepřekročí 1°C.

Zdroj: Youtube

Kde se ubytovat?

Kousek pod vrcholem Pradědu se můžete ubytovat v nádherném hotelu Petrovy kameny. Nachází se zde restaurace s dechberoucím výhledem na Jeseníky. Pobyt zde je dokonce ozdravný, protože je zde nejčistší vzduch v České republice.

Ubytovat se můžete i přímo v hotelu Praděd, který je součástí rozhledny. Nachází se zde i nejvýše položená restaurace hotel je otevřený celoročně - nejen v zimě zde totiž najdete možnost mnoha různých aktivit jako je cyklistika, hiking, běžkaření či skiaply.

Kudy na Praděd?

Praděd je přístupný z několika různých směrů. Z Karlovy Studánky sem vede asfaltová cesta přes sedlo Hvězda. Cestu provází zelená turistická značka a je dlouhá asi 9 km. Můžete jít také po červené, která je o kilometr delší a stále turisticky přístupná. Pokud jste zkušení hikeři, můžete vzít modrou stezku. Ta je 14 kilometrů dlouhá s 800 m převýšením. Nejkrásnější stezka nahoru vede podél Bílé Opavy. Druhá nejkrásnější je z Karlova Velkým Kotlem. Pak je ještě žlutá.

Nejlepší období na návštěvu

To je na tom právě to nejlepší - absolutně kdykoliv. Okolí Ještědu nabízí mnoho zábavných aktivit, nádherných výhledů i sportovních výzev za každého počasí i období. V zimě si zde užijete všech zimních sportů, v létě, na jaře a na podzim zase například turistiky či cyklistiky. Ideální je ale navštívit Praděd v listopadu na podzim. Pokud vyrazíte dostatečně včas, abyste stihli východ slunce, v životě na tento zážitek nezapomenete.

Zdroje:

  • https://www.hotelpradedvysilac.cz/
  • https://www.dangerousroads.org/eastern-europe/czech-republic/9747-prad%C4%9Bd.html
  • https://www.komoot.com/guide/164563/mtb-trails-around-praded