Premium obsah

Praděd. Nejlepší cesty, tipy na ubytování i období na návštěvu

Jak se dostanu na Praděd? Ultimátní návod, jak využít výlet naplno
Praděd je nejvyšší horou Moravy a Slezska a ročně láká statisíce návštěvníků. Jejím kouzlem je to, že si zde najde každý svoje. Ať už jste zkušený hiker, nebo hledáte klidnou vycházku pro celou rodinu, Praděd je skvělou volbou. Pokračujte ve čtení a dozvíte se všechno, co o výletě na Praděd potřebujete vědět. 

Praděd

Hora Praděd se pyšní výškou 1 489 m n. m. Nachází se na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje v České republice. Na vrcholu se nachází 162 metrů vysoká vysílací věž, která byla postavena mezi lety 1968 a 1983. Věž obsahuje malý hotel a restauraci, a horní plošina slouží jako rozhledna. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět až na Lysou horu, Sněžku, Radhošť a při dobré viditelnosti i na Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku. Kromě toho, že je Praděd nejvyšší horou Moravy a Slezska, je to 5. nejvyšší hora v zemi a je zde nejdrsnější podnebí. Průměrná roční teplota zde nepřekročí 1°C.

Zdroj: Youtube

Kde se ubytovat?

Kousek pod vrcholem Pradědu se můžete ubytovat v nádherném hotelu Petrovy kameny. Nachází se zde restaurace s dechberoucím výhledem na Jeseníky. Pobyt zde je dokonce ozdravný, protože je zde nejčistší vzduch v České republice. 

Ubytovat se můžete i přímo v hotelu Praděd, který je součástí rozhledny. Nachází se zde i nejvýše položená restaurace hotel je otevřený celoročně - nejen v zimě zde totiž najdete možnost mnoha různých aktivit jako je cyklistika, hiking, běžkaření či skiaply. 

Kudy na Praděd?

Praděd je přístupný z několika různých směrů. Z Karlovy Studánky sem vede asfaltová cesta přes sedlo Hvězda. Cestu provází zelená turistická značka a je dlouhá asi 9 km. Můžete jít také po červené, která je o kilometr delší a stále turisticky přístupná. Pokud jste zkušení hikeři, můžete vzít modrou stezku. Ta je 14 kilometrů dlouhá s 800 m převýšením. Nejkrásnější stezka nahoru vede podél Bílé Opavy. Druhá nejkrásnější je z Karlova Velkým Kotlem. Pak je ještě žlutá.

Nejlepší období na návštěvu

To je na tom právě to nejlepší - absolutně kdykoliv. Okolí Ještědu nabízí mnoho zábavných aktivit, nádherných výhledů i sportovních výzev za každého počasí i období. V zimě si zde užijete všech zimních sportů, v létě, na jaře a na podzim zase například turistiky či cyklistiky. Ideální je ale navštívit Praděd v listopadu na podzim. Pokud vyrazíte dostatečně včas, abyste stihli východ slunce, v životě na tento zážitek nezapomenete.

Zdroje:

  • https://www.hotelpradedvysilac.cz/
  • https://www.dangerousroads.org/eastern-europe/czech-republic/9747-prad%C4%9Bd.html
  • https://www.komoot.com/guide/164563/mtb-trails-around-praded
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.