Jste-li majiteli auta, určitě to dobře znáte. Oškrabávání auta může trvat dlouhé desítky minut, prochladnete až na kost a ještě to může být dost fyzicky namáhavé. A jako třešnička na dortu vám pak ještě po otevření dveří od auta na sedačky napadá sníh. Možná jste ale ještě neslyšeli o těchto levných a snadných vychytávkách, které vám pomohou zbavit se sněhu a ledu z auta cobydup.

Zdroj: Youtube

V prvním kroku zapněte motor

Když přijdete k zasněženému a zamrzlému autu, dobré je jako první smést sníh ze dveří u řidiče a nad nimi a v autě nastartovat motor. Auto se za nějakou dobu ohřeje a nejtvrdší krusty ledu půjdou sundat.

Vyhřívaná okna nebo klima

Mnoho novějších nebo lepších aut už disponuje vyhříváním oken a zpětných zrcátek. Když ho zapnete na plno, sníh sám začne stékat do několika málo minut. Pokud vyhřívání nemáte, zapněte alespoň topení a namiřte ho na okna. Sníh se trochu zahřeje a vám se ho podaří snáze seškrábat. Lepší variantou je zapnout k tomu klimatizaci, do deseti minut bude auto vyhřáté a sníh půjde snadno dolů.

Vlažná voda se solí

Ať vás ani nenapadne polévat zamrzlé auto horkou vodou! Způsobíte tím v nejlepším případě to, že skla auta popraskají, v horším vypadnou úplně. Vždy používejte studenou nebo maximálně lehce vlažnou vodu. Roztok vody a soli nalijte do rozprašovače a stříkněte na zamražená skla na autě. Led pak půjde mnohem lépe dolu. Tento roztok je vhodný na slabší mráz, pokud jsou okna namrzlá silněji, vyzkoušejte další radu.

Líh, ocet nebo dezinfekce

Pokud do vlažné cody přidáte trochu oleje, kapku lihu nebo dezinfekce, zmrzlého sněhu na sklech auta se zbavíte o to snadněji. Stále ale budete potřebovat vhodnou škrabku nebo smeták, kterým sníh a led sundáte.

Deka nebo karton

Pokud máte starý kousek kartonu nebo deku, můžete myslet dopředu a vyhnout se tak stresu z odhrabávání auta. Když zaparkujete, dejte na čelní sklo nějakou pokrývku. Až ráno přijdete k zasněženému autu, postačí, když látku nebo karton sundáte, opucujete zbylá okýnka a můžete vesele vyrazit na cestu.

V minusových teplotách, ve sněhu a náledí hlavně jezděte opatrně a věnujte pozornost i řidičům okolo vás. Šťastnou cestu!

Zdroje:

  • https://www.gmc.com/support/vehicle/climate-seat-controls/climate/quickly-defog-windshield
  • https://www.tulleybmwmanchester.com/service/service-tips-tricks/4-settings-to-defrost-your-windows-faster/
  • https://www.theaa.com/driving-advice/seasonal/defrosting-car-windscreen