Nezapomínejte na pohyb

Nenechte se pohltit podzimní melancholií a předcházejte jí dostatkem pohybu. I na podzim si můžete dopřát chvíle běhu, vyrazit na brusle anebo se jen tak vydat na delší rodinnou procházku na čerstvém vzduchu. Tělo díky pohybu vyplavuje endorfiny, tedy hormony, které mohou za dobrou náladu a udrží vás v duševní i tělesné pohodě. Jestliže se vám nechce ven, dopřejte si chvíle s jógou anebo vyzkoušejte meditaci, která vám pomůže uvolnit vnitřní napětí. Základem pro kvalitní imunitu je totiž především dobrá nálada a dobrý pocit ze života.

Zrevidujte svůj jídelníček

Abyste dobře přestáli zimu a chlad, musíte být zdraví. Dopřejte si dostatek vitaminů, které nakopnou vaši imunitu a pomohou vám se připravit na zátěžové období. Ideální je typicky podzimní ovoce, jako například jablka, hrušky, ale i citrusové plody, které si nejčastěji kupujeme v zimě. Ty dodají tělu potřebné vitaminy a zaženou únavu. Pro lepší kondici i náladu si můžete dopřát také bylinky. Těmi, které na podzim vedou, jsou zklidňující a po citronech chutnající meduňka, skvělá je také třezalka anebo kozlík. Vyzkoušet můžete jak čaj, tak tinkturu. Nejlepší účinky budou mít ale rozhodně preparáty, které si připravíte doma z čerstvých bylinek. Přinášíme vám recept na originální domácí tinkturu vhodnou k užívání na podzim.

Posilující tinktura na podzimní splín

Trojice výše zmíněných posilujících bylinek je součástí i této tinktury, kterou si můžete připravit doma ještě v létě a poté na podzim užívat podle potřeby. Co si na ni připravit?

  • 2 lžíce čerstvé natě z meduňky
  • 2 lžíce třezalkové natě
  • 2 lžíce sušeného kořene kozlíku lékařského
  • 1 lžíce heřmánkových květů
  • 1 čajová lžička sušených plodů goji
  • 1 čajová lžička plodů rakytníku
  • 1 čajová lžička propolisu
  • 200 ml potravinářského lihu (nebo kvalitní vysokoprocentní slivovice)

Jak postupovat:

Do průhledné sklenky nalijte líh, případně vysokoprocentní alkohol a napěchujte meduňkou, kozlíkem, třezalkou a heřmánkem. Navrch přidejte goji, rakytník a celý obsah lahvičky poprašte trochou propolisu. Uložte na teplé místo a obden obsahem protřepejte, aby se obsah dobře promísil. Nechte takto alespoň 14 dní. Poté slijte do lahvičky z tmavého skla a uložte na chladném místě. Nezapomeňte, že k procedění bylinek z tinktury je potřeba použít plátno anebo cedník s jemnými oky, který není kovový.

Jak užívat:

Po posilující podzimní tinktuře můžete sáhnout, pokud ucítíte, že na vás něco leze, anebo si chcete jen preventivně posílit imunitu. V tom případě si každé ráno nakapejte na lžičku 5 kapek a užívejte na lačný žaludek alespoň 15 minut před jídlem.

Dopřejte si také česnek a borůvky

To jsou pravé podzimní poklady, když už je podzim v plném proudu a vy hledáte opravdu rychlou pomoc proti únavě a případnému nachlazení. Menší stroužky česneku můžete polykat rovnou místo tablet, vyhnete se tak uvolnění jejich typického aromatu. Borůvky jsou pak jedinečným antioxidantem, podobně jako například zelený čaj, jehož si na podzim také můžete dopřávat plnými doušky. Máte-li ho ale rádi sladký, vyhněte se právě v tomto období cukru a vsaďte raději na med, který je považován za přírodní antibiotikum pomáhající ničit nežádoucí mikroorganismy, které na nás útočí právě za chladného počasí. Zelený čaj s medem je tak ideálním koktejlem pro posílení organismu, pokud vám již všechny další možnosti došly.