Jedno je jisté. Přístup západní medicíny ke stárnutí je jiný, než jaký nabízí ájurvédské učení. Zatímco lidé ze Západu mají tendenci považovat stárnutí hlavně za zdravotní problém, nebo dokonce svého druhu nemoc, pro ájurvédu je to přirozený proces – podrobněji to popisuje tato srovnávací studie (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6148064/).

Západní medicína umí skvěle popsat, co se během stárnutí v těle děje, například pokud jde o buněčné a molekulární změny, včetně nemocí, které se stárnutím skutečně souvisejí. Logickou reakcí je snaha překonat potíže vyvolané zvyšujícím se věkem pomocí léků, čímž se ale hodně upozaďuje možnost ovlivnit nástup zdravotních potíží životním stylem, na to se ostatně tyto změny často zdají být příliš patologické.

Nejlepší je to zkombinovat

Ájurvéda považuje stárnutí za přirozený a zároveň nevyhnutelný proces, s nímž je potřeba se srovnat. Nabízí k tomu časem prověřené terapie, jejichž cílem není stárnutí zpomalit, či snad dokonce zastavit, ale zdravě stárnout. Ájurvéda vyznává principy harmonického života a bytí v souladu s přírodou, univerzálním vědomím, okolním prostředím a vychází zároveň z toho, že každý člověk má nějakou svou tělesnou konstituci.

Zdravé stárnutí podle ájurvédy vyžaduje, aby se člověk snažil dosáhnout rovnováhy například pomocí toho, že do svého života začlení různé praktiky a rutiny zdravého životního stylu, které podporují dobré zdraví a psychickou pohodu. Bohužel neexistuje dost studií, které by vyhodnocovaly dopad tohoto přístupu. Nicméně se zdá, že je dobré přístupy západní medicíny a ájurvédy kombinovat.

Jíst, spát, meditovat

Ájurvéda nicméně nejen pomáhá se vyrovnávat se stárnutím, ale zároveň pomáhá člověku najít způsob, jak žít dlouho a zůstat při tom v dobrém stavu – základem je podle jejího učení kvalitní strava, dostatek spánku a umění sebeovládání. Pokud jde o jídlo, ájurvéda více než jiná učení věří nejen v celkově zdravou výživu, ale velkou roli přikládá koření, z nichž jedním z nejdůležitějších je kurkuma. Chcete-li z různého koření získat maximální užitek, před přidáním do připravených jídel jej orestujte na přepuštěném másle nebo ghí.

Ájurvéda myslí i na potíže se spaním. Co doporučuje lidem, které trápí nespavost? Sklenici teplého mléka s trochou medu těsně před spaním, protože má uklidňující vliv na mysl a tělo. Velkou roli podle zastánců tohoto učení hraje v životě a jeho kvalitě pravidelnost, což se hodně týká třeba právě spánku – choďte spát a probouzejte se vždy ve stejnou dobu, bez ohledu na to, zda je všední den nebo víkend. Mimochodem, přesně tohle vám poradí i lékaři zabývající se léčbou poruch spánku. Zřejmě to opravdu funguje.

Pokud jde o sebeovládání, zkuste postupně trénovat svou všímavost, uvědomujte si svůj dech, můžete vyzkoušet jednoduché krátké meditace, které můžete provádět třeba cestou do školy či zaměstnání.

Zdroj:
https://mapi.com/blogs/articles/life-extension-evergreen-secrets-from-ayurveda