Kde na hluchavku narazíme?
Hluchavku nenajdeme jen v našich končinách. Hojně se vyskytuje v celé Euroasii, ale také v Severní Americe, na Islandu nebo na Novém Zélandu. U nás můžeme na hluchavku narazit téměř kdekoliv v přírodě, v lesích, parcích, podél cest nebo v příkopech v nížinách i vysoko v horách. Jedná se o plevelnatou a medonosnou bylinku s bílými květy, kterou si můžete vysadit i do vaší zahrádky – stačí poházet bílé kvítky v místech, kde by se vám hezky vyjímala. Určitě si velmi dobře vybavíte její bílé až krémové květy, které mají zvoncovitý pootevřený kalich a objímají stonek kolem dokola. Pro hluchavky je typická i jejich lehce medová vůně i chuť. Nasládlý nektar můžete i lehce vysát a užít si tak 100% přírodu přesně takovou, jaká je, kdykoliv a kdekoliv. (HELIOVÁ, Pavla. Plané rostliny v lidovém léčitelství. 2009.)
Jaké části hluchavky sbíráme?
Na sběr hluchavky je květen tím nejlepším obdobím. Většinou se sbírají bílé květy, ale utrhnout můžete i celou nať. Pokud se soustředíte pouze na sběr květů, počítejte s tím, že vám to zabere nějaký čas. Kvítky jsou drobné, proto je jejich sběr poněkud časově náročnější. Na sběr se vydejte za suchého počasí, nejlépe v odpoledních hodinách, abyste se vyhnuli ranní rose, kvůli které by se následně květy těžko sušily. Nasbírané květy doma rozprostřete na plech a nechte usušit nejlépe na přímém slunci nebo využijte sušičku na ovoce, kterou si nastavte na přibližně 4 hodiny a 40 stupňů. Nelekněte se, květy se po usušení scvrknou na polovinu. Usušené květy pak skladujte v dobře uzavřených sklenicích nebo látkových sáčcích na suchém místě.
Jaké jsou benefity hluchavky bílé?
A teď přichází na řadu to nejdůležitější. Proč vlastně tak pracně květy sbírat a sušit? Hluchavka nám možná přijde jako naprosto obyčejná plevelnatá rostlina, kterou známe z dětství jako rostlinku podobnou kopřivě. Obsahuje ale řadu zdraví prospěšných látek a příznivě působí především na ženský organismus, proto se její užívání doporučuje především ženám. Posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a menstruačních poruchách. Její užívání harmonizuje nepravidelnou menstruaci, zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení, a dokáže dokonce utlumit silné menstruační bolesti. Usušené květy hluchavky tedy jistě najdete v různých bylinných směsích určených pro užívání při problémech s otěhotněním nebo nepříjemným výtokem. Tím ale její blahodárné účinky rozhodně nekončí. Květ hluchavky pomáhá i při nespavosti. (BEDNÁŘOVÁ, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7)
Jak si hluchavku připravit?
Nejrozšířenější je užívání hluchavky v podobě čaje z usušených květů. Můžete si ale připravit i tinkturu, do které využijete poměrně malé množství sušených květů, které naložíte do alkoholu. Kapka tinktury na jazyk napomáhá celkovému zklidnění organismu a pomůže s usínáním. V jarních měsících si ale můžete listy hluchavky přidat do zeleninového salátu, kterému dodá nevšední chuť, krásně oživí jinak nudný zelený salát a doplní denní dávku železa, zinku a vápníku. Listy hluchavky přidejte i do vašeho oblíbeného ranního smoothie a váš den začne opět o něco zdravěji a vyváženěji. (HORÁKOVÁ, Hana. Význam vybraných bylinných čajů. 2012.)
Zdroje:
HELIOVÁ, Pavla. Plané rostliny v lidovém léčitelství. 2009.
Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7
HORÁKOVÁ, Hana. Význam vybraných bylinných čajů. 2012.
HOUZAROVÁ, Hana. Byliny pro zdraví a krásu. 2006. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta.