K čemu se vonné oleje používají?

Éterické oleje tvoří samotný základ aromaterapie. Nakapat je můžete do elektrického nebo ultrazvukového difuzéru, ale i do zvlhčovače vzduchu nebo klasické aromalampy, ve které bude voda s olejem nahřívána čajovou svíčkou. Pokud chcete mít stejnou vůni v bytě i na cestách, můžete esenciální oleje využít také do osvěžovače vzduchu v autě. Inhalace vzduchu obsahujícího vonné oleje pomůže s relaxací po dlouhém pracovním dni. Některé éterické oleje mohou dokonce pomáhat s odstraněním úzkosti a napětí a mít řadu dalších pozitivních účinků na lidské tělo i mysl. Pro aromaterapii můžete použít předem připravené směsi, které jsou určené na potlačení konkrétního problému, například snazší uvolnění dýchacích cest, anebo sáhnout po jednodruhovém éterickém oleji.

Silice pro lepší dýchání

Antiseptické účinky silice anýzu můžete využít pro zmírnění příznaků onemocnění dýchacích cest. Proto právě anýz patří do aromatické směsi, kterou si budete míchat v období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Kromě anýzové silice můžete do této směsi přidat také esenciální olej z badyánu, eukalyptu, jedle bělokoré, myrty, rýmovníku, yzopu a zázvoru. Nemusíte smíchat hned všechny tyto oleje. Bohatě stačí 2 až 3 a uvidíte, že váš ucpaný nos bude hned o něco snesitelnější.

Éterické oleje pomáhající s trávením

Právě na podzim a v zimě řada z nás trpí trávicími obtížemi. Jíme těžká jídla, méně se hýbeme a naše trávení dostává zabrat. Pomocí esenciálních olejů můžete šetrným a účinným způsobem vrátit trávení do správných kolejí. Směs éterických olejů z pelyňku, kořene anděliky, muškátového oříšku a pomeranče může pomoct rozhýbat vaše zpomalené trávicí ústrojí. Nejlepší je smíchat tyto oleje ve stejných poměrech, aby žádného nebylo více. Kromě této směsi můžete do aromalampy vyzkoušet také několik kapek esenciálního oleje z bazalky, fenyklu, černého pepře nebo kardamomu.

Vonné olejíčky na povzbuzení

Koho by v době, kdy je venku pošmourno a rychle se stmívá, nepohltila špatná nálada? Pro povzbuzení a zlepšení životního pocitu vyzkoušejte vonný olej z borovice lesní, bazalky, mandarinky, cedru anebo grapefruitu. Ty vám pomohou začít den s větší energií a nadšením.

Esenciální oleje lze použít ke zlepšení nálady, kvality spánku, soustředění a celkového zdraví. Při úzkostných stavech zkuste nakapat do difuzéru pár kapek oleje z kadidlovníku. Tak co? Zabírá to?

Vůně, které byste měli použít ve stresu

Máte na krku roční uzávěrku a váš šéf vám šlape na paty pokaždé, jakmile si potřebujete zařídit něco soukromého? Zodpovědnost není nic příjemného a často nás právě přemíra zodpovědných úkolů může dostat do stresu. I v tomto případě se můžete spolehnout na vonné oleje. Ideální je, pokud je nakapete rovnou do vany s horkou vodou a užijete si svoji zaslouženou půlhodinku nicnedělání. Můžete vyzkoušet kombinaci sladkého pomeranče a bergamotového oleje anebo vsadit na osvědčenou levanduli či růži. Spánek vám pomůže zklidnit také esenciální olej z majoránky nebo myrhy.

Podpořte éterickými oleji své soustředění

Hlava už vám to nebere? Nevadí. I v tomto případě se můžete spolehnout na esenciální oleje z rostlin. Co třeba jedle anebo verbena? Obojí vám pomůže vykouzlit doma i v práci uklidňující atmosféru, ve které vám půjde vše od ruky jedna radost.

Zdroje:

  • celostnimedicina.cz
  • Danièle Festy: 100 praktických použití aromaterapie, přeložila Jitka Chmelařová, Praha, Práh 2017, ISBN 978-80-7252-702-1