Elixír mládí a krásy jménem schizandra

schizandra výjimečně účinná při čištění krve.
Zdroj: Geshas / Shutterstock.com
Tahle super star mezi čínskými bylinami obsahuje všech pět chutí: kyselou, hořkou, slanou, pálivou i sladkou. Díky tomu prospívá játrům, ledvinám, srdci, plicím i slezině. Malé bobulky, plody popínavých rostlin, pocházejí z Číny, odkud se k nám také dováží. Patří k významným adaptogenům – bylinám, které dokážou posilovat naše zdraví bez vedlejších účinků. Nevíte, jak ji ochutnat? Poradíme.

Jako jaterní tonikum je schizandra výjimečně účinná při čištění krve. Plod obsahuje velké množství velmi silných antioxidantů – lignanů. Ty pomáhají odstraňovat toxiny z jater i celého těla. Chrání játra a přispívá k ochraně ledvin, srdce i mozku. „Eliminuje zánětlivou reakci organismu, takže při dlouhodobém užívání přispívá k dobrému zdraví a dlouhověkosti. Já osobně ji považuju za zázrak,“ říká Roger Green, holistický léčitel a autor konceptu stravování dlouhověkých.

Krásná pleť 

Zpomaluje stárnutí kůže, chrání proti poškození kůže UV zářením. Čínské šlechtičny ji používaly, aby měly měkkou, svěží a zářivou pleť. Plody schizandry můžete použít i jako jemný obličejový peeling – použijte ty, které vám zbyly po výrobě čaje. Jemně jimi masírujte obličej, poté opláchněte vodou. 

Duševní svěžest

Jako mírný stimulant centrální nervové soustavy posiluje reflexy, pracovní výkon i duševní činnost. Zároveň zklidňuje a pomáhá zmírňovat úzkostné stavy a projevy stresu – bušení srdce, nespavost, zlé sny. Normalizuje krevní tlak, snižuje vysoký a zvyšuje nízký krevní tlak. 

Sexuální výkon

Podporuje produkci dostatečného množství sexuálních tekutin, zlepšuje sexuální výdrž a celkově posiluje organismus. Více než 2000 let proto tvoří základ taoistických receptur na podporu sexuality mužů i žen. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.