Premium obsah

Detox dle ájurvédy

Detox dle ájurvédy
Způsobů detoxikace a očisty celého organismu je celá řada. Pokud se ale nyní v jarním období pro takovou očistu těla rozhodneme za účelem osvěžení mysli a nabrání nové energie, ájurvéda přináší jednoduchou domácí terapii zvanou „šamana“. Tato očistná technika je vhodná pro všechny, včetně pracovně vytížených osob. Níže najdete několik tipů na domácí detoxikační kúru, kterou si každý může přizpůsobit svým možnostem. Pojďme na to!

Očista a detoxikace

Očista organismu může efektivně probíhat díky úpravě jídelníčku. Cokoli, co sníme, může působit na naše tělo jako lék nebo nám naopak může škodit. Ájurvéda rozlišuje šest základních chutí jídla. Slaná, sladká a kyselá chuť podporuje tvorbu toxinů. Podle tohoto základního pravidla přizpůsobte svůj jídelníček. Jezte vegetariánskou stravu bohatou na čerstvou zeleninu a zeleninové šťávy. Zařadit můžete semínka, pohanku a rýži. Vynechte mastné pokrmy, stejně jako potraviny vyrobené z bílé mouky, bílý cukr a mléčné produkty. Pokud přece jen některé z uvedených potravin v jídelníčku ponecháte, pomozte si kořením – použít můžete zázvor nebo kardamom. Během dne pijte bylinné čaje nebo vodu. Zařadit můžete speciální ájurvédské čaje. Nejznámější nápoj při detoxikaci organismu je triphala – směs tří bylin.

Povzbuzení trávicího ohně

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.