Očista a detoxikace

Očista organismu může efektivně probíhat díky úpravě jídelníčku. Cokoli, co sníme, může působit na naše tělo jako lék nebo nám naopak může škodit. Ájurvéda rozlišuje šest základních chutí jídla. Slaná, sladká a kyselá chuť podporuje tvorbu toxinů. Podle tohoto základního pravidla přizpůsobte svůj jídelníček. Jezte vegetariánskou stravu bohatou na čerstvou zeleninu a zeleninové šťávy. Zařadit můžete semínka, pohanku a rýži. Vynechte mastné pokrmy, stejně jako potraviny vyrobené z bílé mouky, bílý cukr a mléčné produkty. Pokud přece jen některé z uvedených potravin v jídelníčku ponecháte, pomozte si kořením – použít můžete zázvor nebo kardamom. Během dne pijte bylinné čaje nebo vodu. Zařadit můžete speciální ájurvédské čaje. Nejznámější nápoj při detoxikaci organismu je triphala – směs tří bylin.

Povzbuzení trávicího ohně

Dalším způsobem, jak vyhnat toxiny z těla, je spálit je. Zařazením správných bylin a koření povzbudíte vnitřní trávicí oheň a tím toxiny spálíte. Vybrané potraviny jsou například zázvor, černý a kajenský pepř, kardamom, kmín, koriandr nebo fenykl. Uvedené koření a bylinky můžete přidávat do jídla nebo je užívat v podobě čajů a různých tinktur.

Půst

Dalším účinným způsobem detoxikace dle ájurvédy je půst. Krátkodobý půst pročišťuje trávicí systém a rozjasňuje mysl. Nesmí se ale jednat o dlouhodobé hladovění. Takový půst by měl trvat minimálně 5 dnů, ale vždy se rozhodujte dle své aktuální fyzické konstituce a kondice. Váš fyzický typ dle ájurvédy má na délku půstu také vliv. Například pro fyzický typ váta by půst měl trvat pouze 3–5, naopak kaphy zvládnou i 7–10 dní půstu. Můžete také zvolit jednodenní půst v dlouhodobém horizontu 1 až 3 měsíců. Vždy si vyberete jeden den v týdnu, kdy nejíte vůbec nic, pouze popíjíte teplou vodu. Takový typ půstu může být vhodný pro ty, kteří zrovna zažívají náročnější období v práci nebo doma a více dní v kuse bez příjmu potravy by pro ně bylo těžko zvladatelné.

Dechová cvičení

I samotný dech může náš organismus očisťovat. Každým nádechem čerstvého vzduchu pouštíme do našeho těla novou životní energii neboli pránu. Nadechujte se zhluboka až do středu hrudi a pomalu vydechujte. Díky vědomému dýchání docílíte zklidnění a harmonizace těla i duše. Nejlépe se dechová cvičení praktikují při józe a meditaci, kdy se na svůj dech plně soustředíte. S nádechem do svého těla pouštíte živou energii a s výdechem z vašeho těla odchází vše, co vám už neslouží a co ve vašem systému už nepotřebujete.

Ájurvéda je neodmyslitelně spojena s unikátním stylem stravování, ale také s jógou a jógovou terapií. Proto mezi očistné techniky zařazuje také samotné praktikování jógy. Skvěle bude ale fungovat jakákoli fyzická aktivita. S upraveným a odlehčeným jídelníčkem a pohybem se budete cítit jak znovuzrození.