Smradlavé nohy nejsou jen výsadou mužů, nohy se totiž potí všem, i zástupcům něžného pohlaví. Lékaři mají pro zapáchající pocení nohou dokonce diagnózu: bromodóza. Jedná se o bakteriální onemocnění, které má na svědomí nadměrné pocení, kvůli kterému se na kůži chodidel množí bakterie. Při vzniku bromodózy hrají svou roli také hormony. Proto na nepříjemný zápach nohou trpí častěji těhotné ženy nebo manažeři, kteří se často stresují. Pocení nohou se samozřejmě týká také sportovců. Jak s ním zatočit a nemuset se v šatně nebo na návštěvě při přezouvání stydět?
Hygiena nohou na prvním místě
Protože naše nohy uzavíráme na celý den do těsné obuvi, je logické, že nedýchají a nadměrně se v uzavřené botě potí. Proto bychom si je měli mýt denně. Kromě teplé vody a mýdla jim prospívají i koupele, například lázeň s octem, černým čajem nebo epsomskou solí. Mezi bylinky s dezinfekčním účinkem pak patří rozmarýn, dubová kůra nebo šalvěj. Po okoupání nezapomeňte chodidla dobře vysušit, a to i v prostorách mezi prsty, aby se předešlo růstu bakterií a plísní. Levandulový nebo čajovníkový olej má také antibakteriální účinky. Nakapejte pár kapek na nohy nebo do bot. V závěru péče na nohy nastříkejte antiperspirant nebo deodorant ve spreji, určený přímo na nohy, který snižuje pocení. V drogeriích i lékárnách dnes najdete spoustu druhů v různých cenových kategoriích, stačí si jen vybrat.
Správná volba ponožek
Pokud vás trápí zápach nohou, je třeba myslet i na materiály, do kterých nohy oblékáme. Na punčochy typu silonky rovnou zapomeňte, protože v syntetických materiálech vaše chodidla doslova trpí. Přednost dávejte přírodním látkám, jako je biovlna, vlna nebo bambus – takové materiály zajišťují prodyšnost a savost. Skvělou službu vám prokážou i ponožky s molekulami stříbra pro eliminaci zápachu. Stříbro likviduje vybrané bakterie a snižuje zápach nohou i po celodenním nošení. Důležité je samozřejmě ponožky pravidelně měnit, klidně si proto do práce s sebou berte jeden náhradní pár. A v případě, že jdete cvičit, zvolte sportovní ponožky, které dobře odvádějí pot a vlhkost.
Střídejte boty
Nosit celou zimu jeden pár bot není zrovna šťastné řešení. Boty bychom měli často měnit a mít v každé sezoně minimálně dva páry na střídání. Po celodenním nošení bychom měli nechat obuv vyvětrat alespoň na 24 hodin, aby vyschla a nezůstala v ní vlhkost nahrávající plísni. Na sport pak noste speciální obuv a často ji perte. Když budete pečovat o svoji obuv, eliminujete tím i problémy se zápachem chodidel. Pokud vaše boty mají vyjímatelnou vložku, vyndávejte ji, aby proschla, a vnitřek bot ošetřete kvalitním antibakteriálním sprejem. Používejte taky antibakteriální nebo deodorizační vložky, které pohlcují pachy a vlhkost. Naše babičky například proti zápachu v botách používaly jedlou sodu, kterou přes noc do bot nasypaly. Nebo používaly suché čajové sáčky, které neutralizují zápach. Babskou radou je i vytření boty hadříkem namočeným v roztoku vody a octa.
Bojujte proti pocení
Zpocené nohy zvyšují riziko jejich zápachu. Pokud se vám nohy nepříjemně potí nejen v létě, ale po celý rok, můžete vyzkoušet aplikaci botulotoxinu, který pocení výrazně omezí. Jak to funguje v praxi? Botulotoxin se tenkou jehličkou vpraví do podkoží v postižené oblasti, kde obklopí potní žlázky tak, že se stanou na nějakou dobu neaktivní. Tím se výrazně omezí, až zastaví pocení v ošetřené lokalitě. Účinek nastupuje za 10–14 dnů. „Často k nám přicházejí lidé, kterým se potí plosky na nohou i v zimě tak, že z toho můžou nastydnout, jelikož mívají od potu úplně mokré nohy. Do plosek nohou jim proto aplikujeme botulotoxin. Zákrok člověka ale pocení úplně nezbaví. Neznamená to, že se přestaneme potit. Termoregulace funguje samozřejmě dál, jen se potíme v jiných oblastech,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Divine Clinic.
Zdroje: