„Ájurvédské terapie představují komplexní péči o fyzickou i duševní stránku človíčka, při kterých se znovuobnovuje samočistící proces organismu – tělo se postupně detoxikuje, zbavuje se usazených toxinů (odpadů) a bolesti, regeneruje se, správně se vyživuje. Účelem ájurvédských terapií je navrátit tělu ztracenou rovnováhu na všech třech úrovních – tělo, mysl, duch. Neboť rovnováha je základem zdraví, krásy, vitality, spokojenosti, radosti i dlouhověkosti,“ píše se na webu taraajurveda.cz, přičemž jsou to například právě slova o detoxikaci, která moderní lékaři považují za nesmyslná.

Slovo ájurvéda znamená v sanskrtu „věda o životě“, západní medicína je řadí mezi celostní alternativní přístupy ke zdraví. Data z Česka známá nejsou, ale například v USA se některým z celostních přístupů pravidelně léčí skoro 40 procent lidí a alternativní léčební směry jsou populární i u nás.

Účinnost potvrdily studie

Je pravda, že na téma ájurvéda a její účinnost neexistuje zase tak moc odborných prací, ale najít se dají. Například v 70. letech minulého století proběhl pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace výzkum, který podrobně popsal bezpečnost a účinnost ájurvédy při léčbě, potvrdila například, že poskytuje úlevu od příznaků artritidy škodlivých vedlejších účinků (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3157120/). Jiná, novější studie se zase zaměřila na Parkinsonovu chorobu – vypadá to, že ájurvédská medicína může být užitečná při určování rizika rozvoje této choroby (https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2011.0809).

Dá se také říct, že zatímco západní lékařská praxe se primárně zaměřuje na léčbu nemocí, ájurvédská medicína cílí na prevenci nemocí, což rozhodně není špatný přístup. Její zastánci se soustředí na udržování energetické rovnováhy prostřednictvím stravy, cvičení a rozvoje všímavosti, které jsou podle nich nezbytné pro celkové zdraví. Což se dá shrnout jako snaha o zdravý životní styl, který může prospět úplně každému.

S čím může pomoci ájurvéda?

1. Může podporovat zdraví srdce

Studie z roku 2015 naznačila, že ájurvédská medicína může mít pozitivní účinky na lidi s ischemickou chorobou srdeční. Už dříve se mělo za prokázané, že jóga a meditace pomáhají regulovat vysoký krevní tlak (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26393992/).

2. Může mírnit záněty

Pravděpodobně jste již slyšeli, že různé vnitřní záněty, například ve střevech, hrají roli u mnoha nemocí. Ájurvédské zaměření na výživu, spánek a všímavost má potenciál snížit riziko vzniku zánětů tím, že řeší jeho základní příčiny. Jedna studie dokonce ukazuje, že ájurvédské byliny, jako je kurkuma, mohou přímo pomoci léčit zánětlivé stavy, které souvisí s potížemi, jako je metabolický syndrom, artritida, úzkost a hyperlipidémie (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/).

3. Může zlepšit spánek

Vysoce průmyslově zpracované potraviny, kofein, alkohol a všudypřítomná elektronika jsou jen některé z moderních neřestí, které mohou narušit spánek. Ájurvédský vyváženější, časem prověřený přístup ke zdravému stravování a všímavosti vám naopak může pomoci k lepšímu spánku.

Zdroj:
https://www.mindbodygreen.com/0-1117/Ayurveda-Dosha-Types-for-Beginners.html