Každý rok u nás na následky zasažení bleskem umírá přibližně 5 lidí. Ačkoliv nás už ve školkách učili, jak se zachovat při bouřce, nikdy není na škodu si to zopakovat.
1. Pokud můžete, jděte dovnitř
Pokud je to možné, vyhledejte úkryt v budově s hromosvodem. Pokud to možné není, vydejte se alespoň do hustého lesa nebo křoví.
2. Rozhodně si nelehejte!
Pokud jste uprostřed bouřky, zásadním pravidlem je snažit se nebýt nejvyšším bodem. Rozhodně to ale neřešte tak, že si lehnete na zem - je totiž důležité snížit plochu, kterou se dotýkáte země. Pokud se dostanete do bouřky, dřepněte si, rukama obejměte kolena a schovejte si hlavu.
3. Vyhněte se osamělým stromům
Ačkoliv může být bezpečnější schovat se za bouřky do hustého lesa, neschovávejte se pod osamělé stromy - právě ty totiž mohou přitahovat blesky.
Další, kde byste se určitě neměli schovávat jsou přírodní skrýše nebo stany. Pokud vás bouřka přepadne na horách, vyhněte se vrcholu i hřebenům a snažte se nedotýkat skály ani kamene - mohli byste se dost dobře vodičem pro blesky. Zkrátka se snažte nevyčnívat ani ničeho nedotýkat.
4. Co nenosit v ruce?
Vyhněte se jakýmkoliv kovovým předmětům. Samozřejmě okamžitě odložte golfové hole, ale i deštník a telefon. Velké předměty fungují jako hromosvod, ty malé vás zase mohou ošklivě popálit při zasažení částí blesku.
5. Bouřka u vody
Vodní plocha blesky přitahuje, takže vylezte z vody a odejděte z její blízkosti. Pokud jste na malé lodi nebo člunu, platí to i pro vás. Pokud jste na větší lodi, nezdržujte se na palubě a nedotýkejte se kovových předmětů.
6. I doma vás bouřka může překvapit
Zcela v bezpečí nejste ani doma. Část blesku může projít telefonní přípojkou nebo vodovodním potrubím bez uzemnění. Hromosvod byste měli nechat kontrolovat alespoň jednou za 5 let a můžete zvážit lepší ochranu před bouřkou. Pokud není dostačující, určitě před bouřkou vypojte ze zásuvky spotřebiče, nepoužívejte telefon, obzvlášť ne v nabíječce.
Zdroje: