Heřmánek pravý

Heřmánek je vhodný na aknózní a podrážděnou pleť, kterou krásně zklidňuje a zároveň vyživuje. Kromě toho má protizánětlivé a hojivé účinky, které pomohou třeba při hojení ekzému. Použít jej můžete ve formě krému, čisticí vody či pleťové masky. Případně si můžete doma udělat domácí heřmánkovou koupel, která krásně zregeneruje pokožku celého těla.

Růže

Růže je v kosmetice využívána velmi často – nejen do pleťových krémů, ale díky své pronikavé vůni také do parfémů. Podobně jako heřmánek má zklidňující účinky, zmírňuje svědění a také pomáhá při zánětech. Mírně podporuje také stahování pórů, což je skvělá prevence vzniku akné a černých teček. I z růže si můžete vytvořit krém, pleťovou vodu anebo masku či zábal. Pokud máte růži k dispozici na své zahrádce, můžete z ní vyzkoušet také koupel.

Květ jasmínu

Jasmínový květ má poměrně širokospektrální účinky. Pleť vyhlazuje, což je skvělé v boji proti vráskám. Díky antivirovým účinkům je vhodný také proti akné, navíc bojuje proti zarudnutí a pleť dokáže krásně stabilizovat. Jasmín se v kosmetice nevyužívá tak často jako předchozí dvě bylinky. Poměrně snadno jej však seženete v sušené formě a můžete jej použít na koupel, zábal anebo výrobu krému.

Lipový květ

Květ lípy má úžasné regenerační účinky, díky čemuž je vhodný pro opravdu poškozenou pleť. Kromě toho pokožku krásně zpevňuje a vyhlazuje, takže ho můžete využít také v boji proti vráskám. Vyzkoušet s ním můžete třeba pleťovou masku.

Levandule

Tato bylinka je vhodná pro naprosto všechny typy pleti. Má protizánětlivé a antiseptické účinky, podporuje regeneraci a reguluje tvorbu kožního mazu. Pokud vás po zimě trápí kromě pleti také suché vlasy, i s těmi vám dokáže levandule pomoci. Levandule je v kosmetice využívána hojně, takže ji seženete snad ve všech možných podobách. Pokud vám náhodou roste venku na zahrádce, můžete si nějaký zábal či koupel zkusit udělat také sami.

Jak na bylinkovou koupel se zábalem

Ať již si na jarní povzbuzení a výživu pleti vyberete heřmánek, růži, jasmín, lípu, levanduli, anebo jejich kombinaci, postup při přípravě koupele bude vždy totožný. Najděte opravdu velký hrnec s objemem alespoň 5 litrů a nasypte do něho minimálně 250 g bylinek. Zalijte studenou vodou, postavte na plotnu a postupně přiveďte k varu, ale nevařte. Jakmile se začne vařit, stáhněte z plotny a nechte alespoň půl hodiny louhovat. Ještě vlažné vše nalijte do vany plné vody, jejíž teplota by neměla překročit 36 °C. Jestliže vám nevadí mastnější prostředí, můžete do vany přilít i přibližně 10 ml meruňkového nebo pistáciového oleje. Oba jsou velmi vyživující a vhodné i pro citlivou pleť. Jestliže je nemáte, rozpusťte ve vodě klidně oříšek bambuckého másla. Nakapat můžete i několik kapek oblíbeného esenciálního oleje pro atmosféru. Vhodná je například levandule anebo růže. Poté se do vany ponořte alespoň na 20 minut a relaxujte.

Náš tip: Nastupující jaro je ideální období nejen pro výživu pokožky, ale také pro srovnání v zimě obvykle přetíženého trávení a žlučníku.