Striktní detoxy a detoxikační kůry zaměřené na jednu konkrétní surovinu jsou dle mého skromného názoru ve většině případů naprostý nesmysl. Ostatně všechny diety, které se zaměřují na konzumaci pouze jednoho druhu jídla, na hladovku nebo na nějaká extrémní omezení, vašemu tělu způsobí spíš stres a nedostatek vitamínů, minerálů, vlákniny nebo jiných důležitých látek.
Přesto je důležité občas našemu tělu určitou očistu dopřát. Zejména v zimním období se naše tělo potřebuje obalit, jíme mnohem víc a také tučnější a mastnější potraviny. Jakmile se začne oteplovat, pomyslnou ochrannou tepelnou stránku v podobě jídla už tolik nepotřebujeme a je třeba tomu přizpůsobit i jídelníček. Které potraviny je tedy vhodné zařadit, pokud chcete své tělo trochu odlehčit?
Jak podpořit detoxikaci bez extrémů
1. Červená řepa
Červená řepa je přirozeným zdrojem antioxidantů a nutričně bohatých látek, které podporují detoxikaci. Obsahuje betalainy, látky, které podporují detoxikační procesy jater a pomáhají tělu zbavovat se škodlivých látek.
2. Citrusové plody
Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citrony, grapefruity a limetky, jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C. Tento vitamín nejenže posiluje imunitní systém, ale také pomáhá tělu neutralizovat volné radikály a podporuje tvorbu glutathionu, důležitého antioxidantu, který je důležitý pro detoxikační procesy v těle.
Nejlépe uděláte, dopřejete-li si každé ráno vlažnou vodu se šťávou z jednoho citronu. Pozor, aby voda nebyla studená - zbytečně tím tělo dostanete do stresu.
3. Zelený čaj
Zelený čaj je též bohatý na antioxidanty, zejména na katechiny, které podporují zdraví jater a pomáhají v boji proti volným radikálům. Pití zeleného čaje může podpořit detoxikační funkce jater a přispět k celkové očistě organismu.
4. Pampeliškový čaj
Kořenové listy pampelišek jsou vynikajícím pomocníkem v detoxikaci jater a ledvin, zklidňují žaludek a pálení žáhy. Pampeliškový čaj vám pomůže i tehdy, cítíte-li se po jídle přejedení a nadmutí.
5. Fermentovaná zelenina
Fermentované potraviny, jako jsou kysané okurky, kimchi, kysané zelí nebo nakládané papričky, jsou skvělým zdrojem probiotik, které podporují zdravé trávení a detoxikaci. Probiotika pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru, což je pro očistu těla absolutně zásadní. Fermentovaná zelenina je skvělá také tehdy, snažíte se shodit přebytečná kila navíc.
Pokud tyto potraviny přidáte do jídelníčku, můžete podpořit přirozené detoxikační procesy v těle. Vždy ale myslete na to, že nad jídlem je třeba přemýšlet komplexněji a vaše strava by měla obsahovat všechny potřebné látky, které udržují vaše tělo a imunitu silné.
Zdroje: https://www.rd.com/list/cleansing-foods-to-detox-your-body-naturally/, https://www.greeneatz.com/1/post/2013/07/best-and-worst-foods-for-a-detox-diet.html