Tajemství spočívá v kapsaicinu

Tato chemická látka, obsažená ve většině odrůd chilli papriček, vás dokáže rozplakat, ale také umí navodit příjemný pocit tepla či uvolnit ucpaný nos. Není potřeba utrácet horentní sumy za drahé nosní spreje, které pročistí vaše dutiny. Dopřejte si v zimě čas od času pálivé jídlo, a nejenže se vám respirační choroby budou vyhýbat, ale když už budete nastydlí, mnohem snáze se vám bude trávit doba rekonvalescence.

Chilli hřeje nejen zevnitř

U kapsaicinu byl prokázán pozitivní vliv také na tlumení bolestí velkých kloubů, například kyčlí, zad nebo ramenou. Krémy s výtažkem z chilli papriček dnes již dokonce běžně zakoupíte v obchodě či v lékárně. Nejúčinnější jsou při vnějším podání papričky Habanero, které patří mezi jedny z nejpálivějších druhů vůbec. A pokud zrovna nemáte po ruce krém s obsahem chilli, nebojte se na klouby nanést i klasickou chilli omáčku. Službu udělá stejnou.

Pálivé omáčky pomáhají spalovat i kalorie

Nejde jen o to, že pálivého jídla sníte méně, což samozřejmě podpoří vaši snahu o hubnutí. Kapsaicin navíc dočasně urychlí metabolismus, takže vaše tělo bude spalovat kalorie mnohem efektivněji a rychleji – a ty se budou místo ukládání v podobě tuku bleskově přeměňovat na energii.

Zjistěte, jaké mýty vám brání v hubnutí?

Krevní tlak pod kontrolou

Kapsaicin dokáže mimo jiné také roztáhnout zanesené cévy a tím usnadnit proudění krve. Díky tomu dochází k velice účinnému snižování krevního tlaku a náchylnosti cév k dalšímu ucpávání a zánětům. Můžete sice jíst méně tučných jídel a postupně tak svému tělu ulevit od zátěže zanesených cév. Dáte-li si ale čas od času pálivé jídlo, možná pro své tělo uděláte mnohem více. Někteří milovníci pálivých pokrmů se ale obávají o své trávení. Pokud to nepřeženete, nejsou obavy namístě. Pálivá chuť totiž velmi účinně podporuje vylučování žaludečních šťáv, což vede ke zvýšení průtoku krve do žaludku a ostatních orgánů trávicí soustavy. Potraviny jsou tak rychleji rozkládány a živiny z nich vstřebávány, aniž by došlo k podráždění útrob. To si můžete přivodit pouze neuváženou konzumací velkého množství chilli omáčky naráz. I v tomto případě platí, že ve všem je potřeba hledat rozumnou míru.

Chilli pomáhá v boji proti depresi

Nejen příjemné prohřátí vás čeká při konzumaci pálivého jídla. Všimli jste si někdy toho, že se vám zlepšila nálada? Možná si myslíte, že je to radostí nad tím, že jste ten talíř pálivého pokrmu konečně pokořili. Ale není tomu tak. Kapsaicin má tu schopnost vysílat do mozku signály podobné těm, které se objevují při bolesti. Mozek na to odpoví tak, jak je mu vlastní – vyplavením endorfinu, tedy hormonu štěstí. To je naprosto přirozený mechanismus lidského těla, který nám má pomoci ulevit od bolesti. Přitom se do krve navíc dostává i dopamin, hormon odpovědný za pocit štěstí.

Zapomeňte na stárnutí

Občasná konzumace chilli papriček naplní vaše tělo antioxidanty a živinami, které nutně potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Ty se do této pálivé zeleniny dostanou díky biosyntéze antokyaninu, což je další chemická látka, kterou papričky kromě kapsaicinu obsahují. Právě tento proces je odpovědný také za jejich syté zbarvení. Každá barva má svoje specifika. Například žluté chilli papričky obsahují vysoké procento vitaminu C, papričky Jalapeño zase hodně luteinu, chránícího před makulární degenerací, a u červených odrůd byly dokonce prokázány protinádorové účinky.

Konzumace chilli má zkrátka netušené výhody pro zdraví a pálivé jídlo by si čas od času měl dopřát každý.