Zásady správné koupele

Abyste z koupele získali maximum, dopřejte si ji pravidelně alespoň jednou týdně. Trvat by měla okolo 20 minut a teplota vody by se při ní měla pohybovat mírně nad teplotou lidského těla. To znamená okolo 37 až 38 °C. Příliš horká koupel je zbytečnou zátěží pro srdce. Naopak z chladné vody při koupeli můžete snadno nastydnout. Optimální teplota vody při koupeli zajistí, že se pokožka prohřeje a otevřou se její póry, přes které se začnou z těla odplavovat škodliviny. Kůže bude také schopna lépe přijímat výživné látky. Při koupeli by mělo být tělo ve vodě ponořeno až po hrudník. Nejlepší přísadou do koupele nejsou barevné šumivé koule, ale bylinky. Ty se již po staletí používají k přirozenému zklidnění těla a mysli. Nejlepší bylinky do koupele jsou levandule, heřmánek, rozmarýn, eukalyptus, šalvěj a meduňka. Tyto byliny obsahují uklidňující vlastnosti, které pomáhají zmírnit napětí a stres ve svalech. Používejte je buď čerstvé, nebo sušené.

Jak používat bylinky do koupele?

Ať již bylinky používáte v čerstvém, nebo sušeném stavu, vložte je před použitím na plátýnko, které poté zavažte provázkem. Takto upravené je snadno vložíte do vody ve vaně a můžete nechat vymacerovat. Nestane se vám pak, že by vám kousky bylinek ulpěly na kůži a také vám rostlinný materiál neucpe odtokové potrubí.

A jaké bylinky se hodí do koupele proti stresu?

Levandule je jasná volba. Má uklidňující a relaxační účinky. Vhodný je také heřmánek. Tato jemná bylina se často používá jako mírné sedativum a prostředek proti úzkosti. Je také skvělá pro zmírnění podrážděnosti a nespavosti způsobené přílišným stresem. Krevní oběh výborně podpoří rozmarýn. Kromě toho tato bylinka také pomáhá uvolňovat svaly a zmírňuje únavu. Do zklidňující koupele se hodí i eukalyptus, který má kromě jiného pozitivní účinky na dýchací cesty. To se v zimě vždycky hodí. Svými zklidňujícími až sedativními účinky je známá také šalvěj, jež se často vyskytuje také v bylinných čajových směsích s protiúzkostnými účinky. A nemůžeme zapomenout ani na meduňku. Ta pomáhá tělu lépe se uvolnit a obnovit rovnováhu. Chcete-li z bylinné koupele vytěžit maximum, zakončete ji teplou sprchou a několika minutami relaxace.

Stresu je lepší předcházet

Sami velmi dobře víte, jak se cítíte, když se dostanete do stresu. Těmto nepříjemným stavům je dobré předejít ještě předtím, než se na nás nepříjemně podepíšou. Samozřejmě, že stres v práci asi jen tak neovlivníme, ale proč si zbytečně přidávat další? Proto se nepřepínejte a nelamte si hlavu z toho, že letos budete mít na Vánoce jen tři druhy cukroví. Spíše si zimní chladné dny užijte a snažte se být více se svými blízkými a především dětmi. V pozdějším věku budete mít na co vzpomínat.

Zdroje:

  • 1. https://www.bydlimekvalitne.cz
  • 2. https://living.iprima.cz