Proskurník je všemocný lék

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) patřil k velmi známým léčivým rostlinám již ve starověku. V současné době jeho popularita sice trochu upadá nebo je překrývána jinými bylinkami, což ale neubírá nic na pozitivních účincích proskurníku na lidský organismus. Samotný latinský název proskurníku je odvozen z řecké podoby slova „uzdravovat“, což samo o sobě svědčí o povědomí o jeho síle. Sbírat lze jakoukoli část rostliny, v lidovém léčitelství je však využíván zejména kořen, který obsahuje maximum účinných látek, mezi něž patří zejména polysacharidy a slizovité látky. Silně koncentrovaný nálev je možné použít také k výplachům dutiny ústní, kde pomůže eliminovat drobná zranění a záněty. Pokud trpíte kožními ekzémy, můžete přidat nálev z proskurníku také do koupele.

Přečtěte si také: Zázračná aloe vyléčí popáleniny a podpoří imunitu

Co sbírat z proskurníku?

Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině. Listy a květy je možné začít sbírat v době, kdy začne rostlina kvést, tedy již na jaře. Čím tmavší je květ proskurníku, tím jsou jeho účinky silnější. Kořen proskurníku, který obsahuje maximum účinných látek, můžete sbírat v jakoukoli roční dobu. Neomývejte ho. Pouze zlehka očistěte, nařežte nadrobno a nechte usušit.

Které choroby zmírní proskurník?

Starověcí léčitelé připisovali proskurníku až nadpozemské účinky. Užíván byl například pro léčení popálenin a otevřených ran, vředů, bodnutí od hmyzu apod. Výjimkou nebylo ani jeho užití při bolestech zubů nebo chorobách močových cest včetně nepříjemných močových kamenů. Jeho specialitou je ale pozitivní působení na průdušky a obecně celou dýchací soustavu. Pokud hledáte přírodní bylinný přípravek pro léčbu kašle nebo kataru průdušek, rozhodně by měl obsahovat proskurník. Dobrá zpráva je, že je vhodný i pro děti. Slizovité látky v něm obsažené navíc ochrání citlivou sliznici, proto se proskurník přidává také do bylinných čajů, které se pijí při žaludečních a dvanácterníkových vředech.

Jak připravit nálev z proskurníku?

K přípravě čaje z proskurníku používejte kořen, bude silnější. Důležité je také vědět, že látky obsažené v proskurníku jsou citlivé na vysoké teploty. Proto proskurník nevařte ani na něj nelijte vařící vodu. Plně postačí 1 čajovou lžičku prášku ze sušeného kořene proskurníku zalít převařenou vodou zchladlou na přibližně 75 °C a nechat alespoň půl hodiny louhovat pod pokličkou. S množstvím proskurníku to ale nepřehánějte. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 6 gramů. Pokud máte čas, můžete dát 1 čajovou lžičku drceného kořene proskurníku macerovat do 250 ml studené vody na 2 hodiny. Občas promíchejte a po scezení lehce přihřejte. A máte báječný čaj na kašel, který můžete dát i dětem.

Další produkty z proskurníku

Kromě čaje si můžete doma udělat také tinkturu z proskurníku. Stačí nasušený kořen naložit do alkoholu a nechat alespoň měsíc macerovat na slunném místě. Poté slijte a uchovávejte v chladnějším prostoru. Vědět byste měli, že pro sběr je vhodný nejen proskurník lékařský, ale také proskurník irský, který často najdete na našich zahrádkách a můžete si ho rovnou i vypěstovat.

Zdroje:

  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/
  • RICHTÁROVÁ, Eva: Bylinky: zdraví z přírody. [Ludgeřovice]: Pali, c2012. ISBN 978-80-87389-17-1.