V dnešní digitální době, kdy jsou naše oči neustále vystaveny obrazovkám, je důležitější než kdy jindy dbát na jejich zdraví a podporovat zrak přírodními způsoby. Kromě doporučení odborníků, jako je pravidelné odpočívání očí, kontroly a cvičení pro oči, mohou některé bylinky přispět k udržení dobrého zraku a zmírnění únavy očí. Zde jsou bylinky a přírodní léky na oči, které byste měli zařadit do svého jídelníčku.

https://www.youtube.com/watch?v=7vFwgmKV99E

Šafrán

Toto poměrně vzácné a drahé koření je známé svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Studie naznačují, že šafrán může zlepšit vidění u lidí trpících určitými formami degenerace sítnice a chránit oči před škodlivým působením volných radikálů. Některé vědecké studie dokonce tvrdí, že šafrán pomáhá zpomalovat progres makulární degenerace neboli ztráty centrálního vidění. 

Bazalka

Bazalka, oblíbená bylinka v kuchyni, obsahuje esenciální oleje a antioxidanty, jako je vitamin A, který je pro zdraví očí zásadní. Pravidelná konzumace bazalky může pomoci chránit sítnici a zlepšit celkové vidění. Zařazení bazalky do jídelníčku také může pomoci při častých problémech se suchým okem. 

Špenát

Špenát je bohatý na lutein a zeaxantin, dva antioxidanty, které se nacházejí v sítnici oka a pomáhají chránit oko před poškozením způsobeným UV zářením. Tyto látky také pomáhají snížit riziko vývoje věkové makulární degenerace a šedého zákalu.

Kapusta

Kapusta, stejně jako ostatní zelené listová zelenina, je dalším skvělým zdrojem luteinu a zeaxantinu. Kromě toho obsahuje vitamin C a další antioxidanty, které mají důležitou roli v ochraně očí a podpoře celkového zdraví zraku.

Borůvky

Borůvky jsou bohaté na antokyany, které podporují zdraví očí díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Pravidelná konzumace borůvek může podporovat vidění v noci a pomoci snižovat únavu očí.

Kurkuma

Tato silně pigmentovaná kořeněná bylinka je známá svými protizánětlivými účinky. Kurkumin, hlavní účinná látka v kurkumě, může pomoci chránit sítnici a zpomalit degenerativní procesy oka spojené s věkem. Kurkuma pomáhá i při prevenci dalších onemocnění, jako je například diabetes.

Ať už se rozhodnete pro zdraví očí využít jakékoliv přírodní léky, vždy je dobré vše předem konzultovat s lékařem. Ten nejlépe dokáže stanovit přesnou diagnózu a následnou nejvhodnější léčbu.

Zdroje:https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-much-saffron-should-i-take-for-macular-degeneration, https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/herbs-to-help-support-healthy-eyesight-and-protect-against-screen-fatigue