Bylinka na zchlazení organismu

V první fázi úpalu je potřeba organismus ochladit. Tuto funkci výborně zvládne méně známá bylinka srdečník obecný z čeledi hluchavkovitých. S jejím použitím ale buďte opatrní, protože sice celkově zklidňuje, ale také snižuje tepovou srdeční frekvenci. Na přípravu asi 250 ml odvaru použijte maximálně jednu čajovou lžičku sušené nati srdečníku. Přelijte ji horkou, ale ne vroucí vodou a nechte vylouhovat pod pokličkou alespoň čtvrt hodiny. Srdečník stáhne v těle horkost a pomůže předejít bolesti hlavy.

Úpal nebo úžeh?

Rozlišit mezi těmito dvěma stavy není pro laika jednoduché. V případě úžehu se jedná o důsledek nadměrného vystavení se slunečním paprskům, který se projevuje v podobě úporných bolestí hlavy a žaludečních nevolností. V tomto případě je tedy nutno celé tělo a především hlavu chladit ideálně vlažnými obklady. Použít na ně můžete i podpůrné bylinky, jako například heřmánek anebo černý bez. V případě silnějších obtíží a nepříjemných zdravotních problémů můžete na první zklidnění organismu použít tinkturu z pelargonie, poté si dopřát intenzivní bylinkovou kúru z rakytníku, břízy, měsíčku a kopřivy. Jak na ni?

Bylinkami proti závratím

Do hrnku s půl litrem studené vody přidejte jednu lžíci sušených plodů rakytníku a po dvou lžících sušených drcených listů břízy, květů měsíčku a nati kopřivy. Směs přiveďte k varu, ale nevařte, a jakmile začne probublávat, stáhněte ji z ohně. Nechte v zakryté nádobě louhovat minimálně půl hodiny. Po scezení rozdělte na dvě poloviny. Jednu začněte ještě vlažnou po douškách popíjet a druhou vložte na půl hodiny do lednice a poté využijte na chladivé regenerační obklady hlavy.

Čím se liší úpal od úžehu

I v případě úpalu jsou hlavními symptomy horečky, bolesti hlavy a ztížené dýchání. Úpal ale postihuje celý organismus, nejenom mozek, a pro jeho vznik se nemusíte vůbec vystavovat slunečním paprskům. Plně postačí dlouhodobý pobyt v dusném a extrémně horkém prostředí. Na rozdíl od úžehu bývá úpal často následován také zvracením. V tomto případě pomůže zklidnit rozbouřenou peristaltiku například nápoj z čekanky nebo máty, lze také žvýkat lékořici. Na celkové ochlazení těla využijte celotělové zábaly. Pozor ale, aby nebyly příliš studené. Materiál určený pro zábal namáčejte spíše do vlažné vody, do které můžete přidat pár kapek třezalkového oleje pro zvýšení účinnosti ochlazování. Se zábaly přestaňte ve chvíli, kdy se tělesná teplota postiženého ustálí na hodnotách okolo 38 °C. Nezapomeňte také na podávání dostatečného množství tekutin, ideálně v podobě vlažného bylinkového čaje. Pro jeho přípravu využijte v našich končinách dobře dostupné bylinky jako například sušené květy bezinek, meduňku, ibišek anebo mátu. Chladicí efekt mají na tělo také citrusové plody.