Jak vypadá zeměžluč?
Zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea) se jako léčivá bylinka používala už ve středověku. V současné době je ale k vidění na stráních, mezích a lesních mýtinách stále méně. O důvod více, proč si ji zasadit na zahradu. Jde o dvouletou rostlinu dosahující maximální výšky okolo půl metru. Kopinaté listy v přízemní růžici tvoří okolí lodyhy, která se v horní části rozvětvuje. Zeměžluč kvete růžově až dočervena.
Účinky zeměžluči na zdraví
Výrazně hořká chuť zeměžluči ji přímo předurčuje k tomu, aby byla skvělým lékem na choroby trávicí soustavy. A přesně v této oblasti je zeměžluč nepřekonatelná. Kromě usnadnění trávení a snížení intenzity pálení žáhy dokáže také zlepšit chuť k jídlu a upravit vylučování trávicích šťáv. Popíjení nálevu ze zeměžluči ovlivňuje pozitivně nejen žaludek, ale také játra se žlučníkem a dvanácterník. Zeměžluč se hodí také v případě, že potřebujete upravit stolici či se zbavit střevních parazitů. Kromě podpůrného vlivu na trávicí soustavu podporuje zeměžluč také činnost sleziny a celkově posiluje a zklidňuje organismus. Je vhodná také k posílení imunity a vyburcování vlastních obranných schopností organismu. Dopřát si ji můžete i při horečnatých stavech, které často doprovázejí mnohé infekční choroby.
Přečtěte si také: Trápí vás slabá imunita? Posilněte ji bylinkami
Jak pěstovat zeměžluč?
Jde o pěstování poměrně nenáročné rostliny, která však vyžaduje slunečné stanoviště. Pokud máte možnost volby, vysaďte ji spíše na jižní stranu. Dobře jí udělá kvalitní humózní půda spíše hlinitého až jílovitého charakteru obsahující dostatek vody. Častou zálivkou pomůžete zeměžluči lépe prospívat. Zeměžluč si můžete odkopnout v přírodě při svých procházkách a přesadit na zahrádku anebo si ji vypěstovat ze semene. Při klíčení semena nezakrývejte. Uložte je na mírně vlhkou prosátou zeminu a za 3 týdny můžete očekávat první klíčky. První rok si nechte rostliny raději doma v květináči a dejte jim prostor pro zesílení, rostou poměrně pomalu. Další rok již můžete vysazovat na záhon a poté se již rostlina bude semeny rozmnožovat sama. Pokud se nechcete zabývat klíčením semen, které je ale sázkou na jistotu, můžete zkusit své štěstí i při přímém výsevu na záhon.
Co sbírat ze zeměžluči?
Z této bylinky se sbírá nať, tedy nadzemní část rostliny. Ideální je sbírat ji dvakrát ročně a raději stříhat nebo odřezávat, aby zůstaly kořeny a přízemní růžice neporušené. Sušte ve stínu na vzdušném místě pokud možno co nejrychleji. Možné je i sušení v domácích podmínkách, teplota by při něm ale neměla překročit 45 °C. Při vyšší teplotě rostlina zhnědne a ztratí větší množství účinných látek. Po vysušení skladujte v tmavých skleněných lahvích na chladném a suchém místě.
Užívání zeměžluči
Rostlina je nejúčinnější, když se používá čerstvá, ale určitě vám pomůže i nálev ze sušené zeměžluči. 1 lžičku sušené natě zeměžluči zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 až 15 minut. Pijte při potížích třikrát denně. Preventivně stačí jednou týdně. Pro přípravu nálevu proti parazitům zdvojnásobte dávku sušené natě.
Zdroj:
magazín Kondice