K zastavení krvácení používali tuto bylinu už staří Řekové. Však právě od nich pochází její latinský název Achillea. Legenda o udatném Achillovi praví, že během trojské války zachránil mnoho svých bojovníků právě pomocí řebříčku, jehož listy jim přikládal na krvácející rány.

UŽITÍ:

Místo válečných zranění nám dnes řebříček může pomoci třeba s krvácením z nosu. Stačí si do nosní dírky opatrně vsunout v dlani lehce podrhnutý list řebříčku a krvácení rychle ustane. Řebříček totiž obsahuje látky podporující srážlivost krve. Ty fungují nejen ve chvíli, kdy se přiloží k ráně, ale i při vnitřním užívání. Proto se dívkám a ženám se silnou menstruací doporučuje vypít tři šálky řebříčkového čaje denně. DOBA SBĚRU: Řebříček se sbírá od června do září. Vezměte si na něj nůžky nebo štípačky, protože jeho stonky jsou velmi tuhé, lámali byste je marně.

ČAJ:

Zápar (do kterého můžete přidat další ‚ženskou‘ bylinu – kontryhel) připravte přelitím dvou čajových lžiček nařezané nati horkou vodou, louhujte čtvrt hodiny. Uleví i od menstruačních křečí, protože uvolňuje stažené hladké svalstvo dělohy. Podobný účinek má řebříček i na hladkou svalovinu průdušek křečovitě se stahujících třeba při astmatu.

Řebříčkový čaj je v lidovém léčitelství také osvědčený prostředek při horečce. Podporuje pocení, které pomáhá odplavit toxické látky a ochlazením těla horečku snižuje. Čaj lze užívat i jako kloktadlo, hojí zanícené dásně. Na ty pomůže i obyčejné žvýkání několika čerstvých listů.

ÚČINNÉ LÁTKY:

Za svůj zklidňující účinek vděčí řebříček silici s obsahem protizánětlivého azulenu (ten najdeme i v heřmánku). Dále obsahuje hořčin (odtud jeho lehce nahořklá chuť), třísloviny a flavonoidy. Přidává se do směsí předepisovaných při léčbě nechutenství, podpoře trávení a funkci žlučníku a používá se i k pročištění močového ústrojí a při průjmech.

Pozor!

Velké dávky řebříčku způsobují kvůli látce thujonu bolesti hlavy a závratě. Při dlouhodobém vnějším užívání může řebříček dráždit kůži. Těhotné ženy by se mu měly zcela vyhnout.

Tip bylinkářky

Připravte si mast

Stahuje, zklidňuje, hojí rozpraskanou kůži, drobná poranění, štípnutí hmyzem.

Dobře zahřejte 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidejte 15 g čerstvých nasekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku. Nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte, po zchladnutí uložte do lednice. Druhý den směs lehce zahřejte, vylisujte přes lněnou látku do připravených nádob. Skladujte v lednici.

Zdroj:
časopis Kondice 7/2020