Především v západním světě dnes bílé čaje konkurují čajům zeleným, od kterých jsou mezi laiky téměř k nerozeznání. Pravidelný konzument čaje, který ale zkoumá každý aspekt chuti, čaj bílý od zeleného dobře rozezná. Typická je pro bílé čaje jemnější a také lahodnější chuť. Co se týká pozitivních účinků na náš organismus, ty jsou velmi podobné s tím rozdílem, že bílé čaje procházejí jen minimální oxidací a jsou tedy ještě o něco prospěšnější.

Zdroj: Youtube

Bílý čaj nepraží ani nefermentuje, zůstává v něm jeho typické aroma. V bílém čaji je díky tomu i vysoká koncentrace velmi účinných přírodních antioxidantů, které jsou nesmírně prospěšné celému našemu organismu. A právě nyní v období zvýšeného výskytu respiračních nemocí, není od věci tento čaj pravidelně popíjet. V čaji najdete i pořádnou porci l-theaninu, tříslovin i katechinů.

Jaké jsou účinky bílého čaje?

Bílý čaj je spojován s velkým množstvím potenciálních zdravotních přínosů.

Protizánětlivé účinky
Studie prokázaly, že prášek z bílého čaje je účinný proti zánětům buněk lidské kůže způsobeným volnými radikály. Výsledky těchto studií na zkumavkách jsou sice slibné, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.
Některé studie ukazují, že lidé, kteří pijí čaj, mají nižší riziko vzniku srdečních onemocnění. To by mohlo být způsobeno tím, že polyfenoly v bílém čaji mohou uvolňovat cévy.

Snížení inzulínové rezistence
Inzulín je hormon přirozeně produkovaný v těle, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Inzulinová rezistence, kdy vaše tělo nereaguje dobře na inzulin, může vést k chronickým zdravotním problémům, jako je cukrovka a metabolický syndrom. Některé studie naznačují, že bílý čaj může pomoci snížit vaši inzulinovou rezistenci.

Nižší riziko rakoviny
Několik studií na zkumavkách prokázalo, že bílý čaj má protirakovinné účinky. Jedna studie zjistila, že dokáže ničit různé typy buněk rakoviny plic. Jiná studie zjistila, že bílý čaj může zastavit růst a šíření buněk rakoviny tlustého střeva.

Lepší zdraví zubů
Bílý čaj obsahuje katechiny, třísloviny a fluoridy, které jsou prospěšné pro zdraví zubů. Tyto složky pomáhají předcházet vzniku zubního kazu tím, že posilují sklovinu, která chrání před poškozením kyselinami způsobeným bakteriemi. Katechiny, které patří do skupiny flavonoidů, mohou také pomoci zabránit růstu zubního plaku na povrchu zubů.

Nižší riziko osteoporózy
Studie prokázaly, že volné radikály a záněty, které způsobují, mohou urychlit osteoporózu, onemocnění, při kterém řídnou kosti. Katechiny obsažené v čajích, včetně bílého čaje, mohou zasahovat do buněk, které odbourávají kosti, a snižovat tak riziko osteoporózy.

Zlepšení zdraví mozku
Studie ukazují, že některé sloučeniny v bílém čaji mohou přispívat ke snížení rizika vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby tím, že zabraňují shlukování bílkovin. Několik studií spojuje pití čaje s nižším rizikem obou onemocnění.

Zpomalení procesu stárnutí kůže
I když je stárnutí kůže přirozenou součástí života, některé faktory ho mohou urychlit. Faktory životního prostředí hrají roli při vnějším stárnutí, zatímco vnitřní faktory, jako jsou volné radikály, ovlivňují vnitřní stárnutí. Bílý čaj může pomoci zpomalit stárnutí pokožky jak zvenčí, tak uvnitř těla. Jedna studie zjistila, že bílý čaj aplikovaný na pokožku ji pomáhá chránit před poškozením UV zářením. Další studie poukazují na polyfenoly obsažené v bílém čaji, které zpomalují předčasné stárnutí.

Druhy bílých čajů a jejich příprava

Existuje několik různých druhů bílého čaje, všechny mají krásné názvy a jemné chuťové vlastnosti. Zde je několik odrůd bílého čaje, se kterými se můžete setkat.

White Peony
Jedná se o míchanou a mírně upravenou verzi původního bílého čaje. Vyskytuje se také v Číně a dalších zemích. Poupata jsou smíchána s mladými lístky, které se právě začaly otevírat. Vyplatí se zalít ho několikrát – první nálev vykazuje pouze mírně květinovou chuť, v dalších se uvolňuje také delikátní nasládlost a mimořádná jemnost.

Silver Needle
Bílý čaj Silver Needle pochází z čínské provincie Fujian a z původní rostliny, která jako první přivedla na svět bílý čaj. Vyniká svou jemnou chutí, která má charakter lehce smetanový. 

Tribute eyebrow
Čaj také pod názvem Gong Mei, který se rovněž pěstuje v nejoblíbenějších oblastech Číny s bílým čajem, má výraznější a silnější chuť, která je přirovnávána k chuti čaji Oolong.

Bílý čaj se zalévá vodou o teplotě 90 stupňů. Můžete ho nechat louhovat až pět minut. Záleží jen na tom, jak ho chcete mít silný. Z jednoho čaje můžete připravit až tři nálevy.

Zdroj: Studie1, Studie2, Studie3, Studie4, Studie5, Studie6, Studie7, Mojemedicina