Premium obsah

Bez plenek už od narození?

Bez plenek už od narození?
Možná už jste při rodičovských debatách nebo na webu narazili na záhadnou zkratku BKM. To není tajná šifra společenství matek, ale zkratka pro bezplenkovou komunikační metodu. Při ní se rodiče už od narození snaží dávat dítě na nočník. A nejen proto, aby se zbavili plen.

Sedí na matraci uprostřed velké místnosti v pražském A centru. Zatímco maminkám sedícím okolo vykládá o tom, jak žít s miminem bez plen, chová Zuzana Sádecká čelem k obecenstvu svého osmitýdenního syna Metoděje. Skrčený chlapeček je od pasu dolů nahý a matka mu jakoby mimochodem pod zadkem drží malý červený nočník. Na synkovi je zbytek. Tak vypadá bezplenková komunikační metoda v praxi. Dáte dítě nad nočník, ale taky třeba nad záchod, umyvadlo nebo mu jen vystrčíte zadek někde venku, kdykoli máte pocit, že potřebuje na malou či velkou. Což není vždycky úplně snadné poznat. „Je potřeba dítě sledovat a odchytit, jakými signály dává svou potřebu najevo. Třeba že se při kojení začne odtrhávat od prsu, ačkoli má ještě hlad,“ vysvětluje Zuzana Sádecká. Jiným signálem má být třeba noční pofňukávání nebo pohled miminka takzvaně ‚do blba‘. Případně to, že k vám starší dítě přileze a začne vás tahat za nohavici.

Kluk je náročnější

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.